• РЕКЛАМА НА САЙТІ
  • КОНТАКТИ
СПЕЦТЕМА: ВІЙНА З рф
Понеділок, 20 Липня, 2026
Ровесник NEWS
  • NEWS
  • Суспільство
  • LIFESTYLE
  • Освіта
  • Спорт
  • Цікаве
  • Кримінал
  • Політика
  • Економіка
Немає результатів
Переглянути всі результати
  • NEWS
  • Суспільство
  • LIFESTYLE
  • Освіта
  • Спорт
  • Цікаве
  • Кримінал
  • Політика
  • Економіка
Немає результатів
Переглянути всі результати
Ровесник NEWS
Немає результатів
Переглянути всі результати

Як Україна втрачає мільярди на енергетичних тарифах

Опубліковано: 08 Березня, 2024
A A
Комуналка

Комуналка

Чи можуть українцям не підвищувати тарифи на електроенергію під час війни? Як держава недоотримує мільярди у бюджет та хто стоїть за цими аферами з тарифами? Яке відношення до цих схем має новий голова НКРЕКП Валерій Тарасюк? Спробуємо розібратись у нашому розслідуванні.

Тарифи під час війни

Надворі початок березня, і вже можемо констатувати, що українська енергетика пройшла цю зиму хоча і з труднощами, але стійко. Витримали. Водночас експерти в один голос стверджують, що грошей у секторі критично мало, тож для відновлення знищеного обстрілами обладнання та його захисту залучаються всі можливості – від внутрішніх резервів до міжнародної допомоги.

При цьому підвищення тарифів для українців під час війни – питання з очевидним політичним забарвленням. 30 травня минулого року уряд ухвалив рішення про збільшення тарифу для населення з 1,68 грн кВт*год до 2,64 грн кВт*год. Одним із факторів, який призвів до такого рішення, називали накопичення боргів та нестачу коштів для компенсації АТ НАЕК «Енергоатом» та ПАТ «Укргідроенерго» різниці між ринковою вартістю електроенергії для кінцевих споживачів, яка становить понад 6 грн/кВт*год, та тарифом для населення. Тобто тариф для населення був майже у 4 рази менший. І саме у цій різниці схована схема масштабної афери.

Схема афери

Схема, як і у всіх подібних аферах, дуже проста. Протягом останніх років підприємці масово підключались до мереж операторів систем розподілу під виглядом «побутових споживачів». Тобто не готель чи офіс отримує електроенергію, а рядовий споживач. Чому афера стала можливою?  Як зазначають, через бездіяльність та відсутність регуляторних рішень з боку НКРЕКП. І дуже схоже на те, що цю бездіяльність добре оплачують. При цьому одними із тих, хто має вигоду, виступають представники операторів систем розподілу, які за «відкати» закривають очі на споживання «пільгової» електроенергії.

Фахівці кажуть, що на початку поточного року контролюючими органами у ході перевірок вже виявлено численні факти приєднання торгово-офісних та готельно-ресторанних комплексів за «побутовими» тарифами на території цілого ряду областей. При цьому більшість  таких схем безперешкодно функціонували не один рік. Загальна сума збитків державі від компенсації тарифів на території лише однієї області України може сягати сотень мільйонів гривень! Ще раз: лише в одній області під час війни держава втрачає на аферах з енергетичними тарифами сотні мільйонів! В цілому по країні можна говорити про мільярдні збитки.

Хто заробив на схемі?

Згідно з нашою інформацією, наразі правоохоронні органи активно зайняті викоріненням цієї схеми. Цікавим є той факт, що участь у ній беруть представники як державних, так і приватних обленерго.

Очевидно, що здійснення такої афери неможливе без участі державного регулятора – у нашому випадку НКРЕКП. Це саме той орган, на який законодавством покладено обов’язок здійснення регулювання, моніторингу та контролю щодо споживання електроенергії. Проте функціонери комісії дивним чином роками не помічають мільярдних зловживань і схем. Зрозуміло, що «побутовий споживач» не може використовувати «аномальні» сотні тисяч кіловат. Це неможливо не помітити. І вони, напевно, таки помічають, проте не хочуть виправляти ситуацію.

Втім, розв’язання питання не є надто проблематичним – варто хоча б прописати у правилах ринку (пряма відповідальність НКРЕКП) дві норми – розподіл споживачів залежно від кількості спожитої електроенергії та закріплення обов’язку здійснювати хоча б періодично візуальний огляд точок приєднання.

Зміни регулятором не вносяться, прогалини не заповнюються, винні особи уникають будь-якої відповідальності. А держава у цей час недоотримує до бюджету мільярди. При цьому, обленерго жаліються на поганий матеріальний стан та просять додаткових коштів, вимагаючи підвищити тарифи для людей.  

Бенефіціар схеми – новий голова НКРЕКП Валерій Тарасюк?

Цікаво, що більшість зловживань зафіксовано в обленерго, які входять в орбіту впливу ФПГ «ВС Енерджі», зокрема «Кіровоградобленерго» та «Чернівціобленерго. А в Черкасах, де теж зафіксовані значні порушення, зосереджено бізнес нового голови НКРЕКП Валерія Тарасюка. А тепер – увага! Саме Тарасюк з 2006-го по 2014 рік обіймав посаду директора юридичного департаменту та віцепрезидента  «ВС Енерджі». Коло замкнулось?

Слід нагадати, шо Тарасюк у 2019-2022 рр. вже очолював  НКРЕКП. Тоді Валерія Володимировича також звинувачували у конфлікті інтересів. НАЗК почало розслідування з цього питання. У компанії ТОВ «ЕФ енд ЕМ Україна», яка належить брату Тарасюка, були ліцензії на постачання електроенергії.

Не була припинена схема і після звільнення Тарасюка з посади голови у 2022-му. Адже він продовжував працювати у структурі. Разом із ще одним членом  НКРЕКП, Дмитром Коваленком, котрий курує напрямок регулювання електроенергетичної галузі, їм вдається роками “не помічати” описану нами схему. Можемо лише уявити розмір «відкатів» офісам, які координують роботу обленерго, через що державі завдаютьтся мільярдні збиткиі.

Лише одна цифра. За приблизними розрахунками, сума заваних збитків державним АТ НАЕК «Енергоатом» та ПАТ «Укргідроенерго» за рахунок схеми може становити понад 5 млрд грн!

У момент, коли ми закінчували наше розслідування, стало відомо, що 3 березня Тарасюка повторно обрали головою НКРЕКП. Що на нас чекає далі? Нове підвищення тарифів для населення всупереч волі президента? Чи все ж ліквідація тіньових схем, які завдають величезної шкоди бюджету? Ми будемо стежити за діяльністю НКРЕКП та інформувати наших читачів.

Джерело: коротко.про
Теми: Головнетарифи

Перегляньте Також

Подання заяв до університетів 2026: головні правила
NEWS

Вступна кампанія 2026: як подати заяви до вишів

20.07.2026
90 років від дня народження Бориса Миколайовича Демкова
LIFESTYLE

Сьогодні виповнюється 90 років від дня народження Бориса Демкова

20.07.2026
Спекотна доба на Тернопільщині: рятувальники ліквідували чотири пожежі
NEWS

ДСНС Тернопільщини за добу врятувала житловий будинок та посіви зернових

19.07.2026
Підземне місто під Тернополем: археологи відкопали вхід
NEWS

Сенсація у Тернополі: під Старим Замком виявлено підземне місто XVII століття

19.07.2026
Золото та срібло для Тернопільщини: у Підгородньому пройшов турнір з літнього біатлону пам'яті Захисників
NEWS

Майбутні чемпіони на честь Героїв: підсумки Всеукраїнських змагань з літнього біатлону на Тернопільщині

18.07.2026
Як перевестися на бюджет у медичних вишах: правила 2026
NEWS

Більше бюджетних місць на медицину: нові правила вступу у 2026 році

17.07.2026
завантажити ще
Наступний допис
Корупція

Голову ВЛК на Тернопільщині оштрафували за вимагання хабара

Патрульна поліція

На Тернопільщині нові керівники поліції

Свіжі публікації

Нові правила для асистентів учнів з особливими потребами

20.07.2026
Подання заяв до університетів 2026: головні правила

Вступна кампанія 2026: як подати заяви до вишів

20.07.2026

Нові правила фінансування науки в Україні: що змінилося

20.07.2026

Академічна доброчесність: як змінюється освіта на Тернопільщині

20.07.2026

Спеціальна сесія ЄВІ 2026: головні деталі для вступників

20.07.2026
Беверлі Хіллз Deluxe Беверлі Хіллз Deluxe Беверлі Хіллз Deluxe

Популярне

  • Підземний Тернопіль: Дайвери знайшли затоплену церкву XVI століття у Тернопільському ставі

    Підводна сенсація: Дайвери знайшли у Тернопільському ставі затоплену церкву XVI століття

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • Квантовий стрибок: На «Східному» у Тернополі запрацювала перша будка телепортації

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • Сенсація у Тернополі: під Старим Замком виявлено підземне місто XVII століття

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • З бліндажа — про реформи: тернопільський ресторатор і військовий Тарас Ковальчук відреагував на відставку Федорова

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • Пекельно-ангельський вояж: чому вам обов’язково треба проїхати маршрутом Чортків — Сатанів

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
Ua News media group Ua News media group Ua News media group
Тернет - інтернет провайдер
Ровесник NEWS



ГО Медіа-центр Тернопіль

Тернопільські молодіжні новини "РовесникNEWS". Всі права збережено. Усі права на інформаційні матеріали, розміщені на сайті «РовесникNEWS» / rovesnyknews.te.ua, захищені українським законодавством про авторське право та інші суміжні права. При використанні, передруку інформаційних та фото-,відеоматеріалів сайту, гіперпосилання на «РовесникNEWS» має міститися в першому абзаці тексту. Точка зору редакції може не збігатися з точкою зору автора, а усі опубліковані матеріали не претендують на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації, а також може не поділяти погляди та думки, висловлені читачами сайту в коментарях до статей, а сам ресурс виконує винятково роль носія. Матеріали з поміткою (R) публікуються на правах реклами. Інформаційні матеріали сайту rovesnyk.te.ua є інтелектуальною власністю інтернет-ресурсу "РовесникNEWS".

Немає результатів
Переглянути всі результати
  • NEWS
  • Суспільство
  • LIFESTYLE
  • Освіта
  • Спорт
  • Цікаве
  • Кримінал
  • Політика
  • Економіка

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.