Поки що Нацбанк реалізує більш сприятливий для населення сценарій.
Нацбанк повинен буде обирати між двома стратегіями щодо курсу долара: обвалювати гривню поступово, щоб пом’якшити шок для населення, або підтримувати її штучно, витрачаючи на це фінансові резерви. Про це заявив економічний експерт Борис Кушнірук.
“Хоча експорт зерна і стартував, але в помітних кількостях валюта від нього почне надходити не раніше ніж через 3 місяці. Але все одно імпорт у нас перевищує експорт, тож попит на долари будуть вищими за пропозицію, а значить і курс долара зростатиме”, — заявив експерт.
За його словами, на сьогодні це основна тенденція на валютному ринку.
З цієї причини, вважає Кушнірук, НБУ має лише дві стратегії:
- девальвувати гривню, поступово збільшуючи курс долара;
- намагатися утримувати курс долара максимально близько до фіксованого 36,56 грн за долар, здійснюючи валютні інтервенції з фінансових резервів НБУ на міжбанківський ринок.
На думку Бориса Кушнірука, швидше за все НБУ піде саме другим шляхом, що допоможе якщо і не втримати курс долара, то принаймні зробити падіння гривні плавнішим. Щоправда, при цьому Нацбанк не зможе впливати на курс готівкового долара, який зростатиме, ймовірно, стрибкоподібно, при якому зростання курсу цього тижня частково компенсуватиметься падінням наступного.
Нагадаємо, курс гривні на готівковому ринку зміцнився нижче 40 гривень за долар, а весь валютний ринок порівняно стабілізувався. Найближчим часом, швидше за все, на ринок очікують невеликі коливання в районі 40 гривень. Так вваає старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович.
За словами експерта, цілком імовірно, що дисбаланси між попитом і пропозицією залишатимуться й надалі, а тому збережеться й потреба в інтервенціях НБУ.
Так, наприклад, минулого тижня попит на валюту суттєво переважав пропозицію, і НБУ змушений був продати 490 млн доларів.
А ось на роздрібному ринку ажіотажний попит, що виник наприкінці липня після ослаблення гривні, поступово заспокоївся, і гривня поступово зміцнювалася з незначними коливаннями.
У Нацбанку заявили про те, що ситуацію на валютному ринку в Україні “штучно розхитували” обмінники, завищуючи вартість долара без економічно обґрунтованих причин.
Після чого обмінники з одного боку обклали різними обмеженнями. Наприклад, ввели заборону обмінникам виставляти валютний курс.
З іншого боку, обмінникам (як і банкам) дозволили самостійно встановлювати будь-який курс на покупку валюти у населення.
Прокоментуйте