Наприкінці квітня 2023 року через обстріл Павлограда на Дніпропетровщині загорівся хімічний завод. Тоді в місцевому пологовому майбутніх мам і породіль спустили у бомбосховище задля їхньої безпеки. Серед них була і Юлія.
«Я чекала на третю дитину — дівчинку Раю. Попереду був мій перший кесарів розтин», — згадує жінка.
Попри те що в перші дні після пологів в Юлії майже не було молока, вона прагнула налагодити грудне вигодовування. На допомогу жінці прийшла патронажна медсестра Алла Степаненко: вона заспокоїла породіллю та склала для неї спеціальну систему харчування, що стимулює лактацію.
Алла — дитяча медична сестра з 38-річним стажем. Центр первинної медико-санітарної допомоги, у якому вона працює, долучився до спільної навчальної програми Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Міністерства охорони здоров’я України «Турбота від народження вдома». Медпрацівниця говорить, що завжди працювала з дітьми, але після тренінгів у межах проєкту почала також приділяти увагу батькам, зокрема їхньому психологічному стану.
«Під час тренінгу ми уявляли, що прийшли в родину: віталися, намагалися зрозуміти, які в нас завдання, спілкувалися з ігровими “батьками”», — розповідає про участь у проєкті колега Алли Оксана Ольховик, медсестра з 29-річним стажем.
Багато уваги під час підготовки патронажних медсестер приділяється саме соціально-психологічному супроводу сімей із дітьми. Наприклад, медсестри навчилися складати «екомапу» родини, яка показує зв’язок конкретної сім’ї з родичами, сусідами, соціальними службами та підказує, де вона може отримати необхідні послуги та підтримку.
«Ще до пологів ми приходимо й дивимося на умови, у яких житиме дитина, радимо, як краще облаштувати дитячу зону у квартирі, — продовжує Оксана. — Обов’язково знайомимося з сім’єю, налагоджуємо контакт».
У перший місяць після пологів медсестри навідують сім’ї двічі, далі — рідше і за запитом батьків. До впровадження програми візит патронажної сестри тривав у середньому 15 хвилин, зараз же, якщо існує така потреба, — до двох годин.
Кураторка програми домашніх візитів у Павлограді педіатриня Олена Дуднікова запам’ятала жінку, яка після пологів мала складнощі у спілкуванні з чоловіком, не усвідомлюючи, як змінилося життя подружжя. Патронажна медсестра проговорила з нею всі свої вихідні. Іншій молодій мамі, яка боялася з’їсти щось, що може нашкодити малюку, медсестра сама купила зефір і пояснила, що від одного смаколика нічого поганого не станеться.
Медсестрам можна зателефонувати в будь-який час: мамам, особливо вимушеним переселенкам, іноді треба просто поговорити.
«Коли я була на восьмому місяці вагітності, через бойові дії в нашому місті зачинився пологовий. Народжувати Владика ми приїхали в Павлоград, де й залишилися», — розповідає мама трьох дітей Валерія з Добропілля, що на Донеччині.
Патронажна медсестра Оксана не тільки консультує маму щодо здоров’я дітей, а й підтримує її психологічно, допомагає адаптуватися в новому місті. Також Оксана з чоловіком допомогли родині речами першої потреби.
«Ми вже з ними — як сім’я», — усміхається Оксана.
«Турбота від народження вдома» — це спільна програма Міністерства охорони здоров’я України та ЮНІСЕФ, що передбачає впровадження універсально-прогресивної моделі домашніх візитів для покращення надання медико-соціальної допомоги родинам із дітьми віком від 0 до 3 років на первинній ланці.
Прокоментуйте