Володимир Павлович Вихрущ народився 4 березня 1934 року в селі Августівка Тернопільської області, в селянській родині.
Він завжди гордився селянським походженням і в програмному для себе вірші «Спішу в село» стверджував:
Спішу в село:
Моє там джерело…
Тут мій початок
І моя вершина
Спішу в село…
Володимир Вихрущ виростав в сільських умовах: щоденна важка праця, спрямована не на досягнення високого рівня добробуту, а на створення мінімальних для виживання умов, дотримання моральних законів існування, що базувалися на християнстві та народних традиціях.
Любов до родини, земляків, рідного села упродовж усього життя визначатимуть основу його подальшої творчості. Хтось із мудрих людей мовив, що якби кожен зробив стільки для рідного села, як Володимир Вихрущ, то Україна б процвітала. Вмів і любив робити добро землякам і не лише землякам.
Особливу сторінку в біографії пана Володимира займало християнство. Без віри навряд чи досягнув би він чогось у житті. Сприяли цьому і родинні традиції, і знайомства з священником Павлом Олійником. 26 вересня 1976 року почав писати щоденник. Перша сторінка починалася і закінчувалася «ДБЩ» , це є традиційне галицьке привітання, що його мовлять, коли людина працює: «Дай Боже, щастя!». У роки незалежності глибинні почуття віруючої людини дозволять написати проникливі твори, які залишаться в українській культурі назавжди.
Ще з дошкільного віку Володимир Вихрущ писав вірші. Перша книга його поезій «Барви сонця» побачила світ у 1972 році. Згодом вийшли поетичні збірки: «Утверджую день», «Чебрець», «Веління серця», «Полум’я калини», «Серпень душі моєї», «Мамина світлиця», «Світло душі», «Квіти надії», «Шлях до волі», «Світ починається з любові». Остання збірка його поезій «Троянди на мечах».
Володимир Вихрущ – автор більше 100 наукових праць, багатьох монографій, навчальних посібників, доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, член-кореспондент АН України.
Проте, справжню славу принесла пану Володимиру його пісенна творчість. Він став автором багатьох популярних пісень, музику до яких написали відомі композитори: Микола Колесса, Юлій Мейтус, Володимир Верменич, Андрій Кушніренко, Анатолій Кос-Анатольський, Мирослав Скорик, Анатолій Горчинський та інші. Вони звучать і сьогодні у виконанні Ніни Матвієнко, сестер Байко, Алли Кудлай, а також самодіяльних співаків та вокальних ансамблів.
Пісні Володимира Вихруща видано окремими книжками «Пісні барвінкового краю» та «Немає кращої землі, як наша рідна Україна».
Володимир Вихрущ – лаурет літературних премій імені братів Лепких та імені Іванни Блажкевич.
Помер Володимир Вихрущ 23 червня 1999 року.
На честь вшанування 90-річчя від дня народження нашого славетного земляка, у відділі міського абонементу Тернопільської ОУНБ розгорнуто книжкову виставку «Пісенна душа Тернопільщини», на якій представлено низку видань письменника із фонду книгозбірні.
Виставка функціонуватиме з 03 по 10 березня 2024 року.
Прокоментуйте