Підприємство, яке займається забоєм тварин та переробкою м’яса на Тернопільщині в Острові Великоберезовицької громади, скидає виробничі відходи у силосні ями неподалік житлових будинків. Про це Суспільному повідомив місцевий житель Леонід Пилипчук. За його словами, звернулися до адміністрації підприємства та сільського старости з вимогою вжити заходів.
Жителям дошкуляє сморід
Садиба місцевої жительки Алли Пилипчук межує із земельною ділянкою, на якій знаходяться силосні ями з відходами підприємства. Жінка розповідає, відколи переїхали з чоловіком у будинок на вулицю Підлісну, їм постійно дошкуляє сморід.
“Щодня одне і те саме. Виходиш на город, неможливо працювати. Так смердить, що просто сльози йдуть з очей, що неможливо тут жити. До хати теж заходиш, відкрити вікно неможливо, бо весь цей запах іде в хату. Ми вдихаємо його, воно впливає на здоров’я. Мені погано, мене нудить, а цей запах чути до ранку. Ну, то неможливо так жити”.
Чоловік Алли Леонід показав місце, куди за його словами, підприємство зливає відходи.
“Подивіться, де знаходяться оці рови, жомові ями, силосні. І куди та вся бадяга зливається, котра стоїть тут, кисне і смердить. І вони щоразу тою трубою синьою качають, прямо звідти помпують. І цей яр тягнеться аж до самого паркану. А за парканом ми живем. Крім того, що воно смердить, то та вся рідина смердюча всотується в ґрунт і потрапляє в ґрунтові води. А там далі водонапірна башта, з якої ми п’ємо воду”.
Поведінка підприємства
Місцеві жителі прийшли, щоб поспілкуватися з адміністрацією підприємства, яке займається забоєм тварин та переробкою м’яса. До людей ніхто не вийшов.
Неприємний запах дошкуляє їм не один рік, каже місцевий житель Василь Волошин.
“Ця історія почалася з того, як купили територію тої силосної ями. Від підприємства був викопаний екскаватором рів. Прямо тим ровом текли всі ті відходи і під плотом зробилося там навіть таке велике озеро. Там зараз вони його трошки засипали, ніби не видно, але цей рів, де він був, там він частково і є. І там в тому рові знаходяться такі баюри. То вже років десь 7-8 на цій території таке відбувається. Зараз на підприємстві є машина така велика, яка вивозить всі ті відходи з септика на задню частину цієї території. Я особисто спілкувався з водієм, заставши його, як він зливав”.
Що говорить влада
За коментарем Суспільне звернулося до старости села Богдана Хом’яка. Він розповів, на вимогу сільської ради підприємець надав документи про поводження з відходами виробництва.
“В цьому договорі чітко написано, що підприємець надає послуги, вивозить нутрощі, шкіри, пір’я птиці. Відповідно до цього договору підприємець його забирає. Але є нюанси, які передбачені іншими нормативними актами, які зобов’язують підприємця перед відправленням цих відходів, зберігання їх. Відповідно там мали б бути відповідні холодильники, в яких він зберігає, контейнери. І тоді вже цю сировину вивозять”.
Про те, що підприємство зливає відходи виробництва у рів на території колишніх силосних ям, він дізнався від місцевих жителів, розповів Богдан Хом’як.
“20 квітня до нас надійшла заява від мешканців села Острів на підприємця про порушення санітарних норм із вивозу відходів. Впродовж місяця ми будемо вимагати в нього, щоб він представив відповідні документи, згідно яких він провадить підприємницьку діяльність. І будемо розбиратися, будемо вживати заходів”.
Поспілкуватися з керівником підприємства Суспільному не вдалося. Працівник підприємства, який впустив кореспондентів на територію, не на камеру розповів, що директор та його заступник поїхали у виробничих справах до сусідньої області. Наступного дня нам зателефонував один зі співвласників підприємства Олег Чубатий. Телефоном він сказав:
“У нашій власності є земельна ділянка, на яку ми одноразово вивезли септик з-під свиней. Тому що фірма, з якою в нас договір на вивезення відходів з технічних причин не змогла до нас приїхати. Тому, щоб уникнути затоплення в цеху, ми змушені були вивезти ці відходи”.
Олег Чубатий сказав, що упродовж тижня проблему вирішать. Чи дотримають слова на підприємстві, повідомимо згодом.
Місцева жителька Марія Мудра каже, якщо адміністрація підприємства та місцева влада не відреагують на їхнє звернення, звертатимуться до правоохоронних органів і Держекоінспекції.
“Раніше ми від костомельного страждали, бо такий був страшний сморід, а тепер від того м’ясокомбінату. Я не знаю, як так можна знущатися з людей, а особливо з тих маленьких діточок. Багато є маленьких діточок, недалеко в нас і садок дитячий. Діти граються на подвір’ї і також цим дихають. Я думаю, що то треба так зробити, щоб було по-людськи”.
Прокоментуйте