На виставці, яку підготувала співробітниця музею Марія Луцька, представлені тематичні різдвяні витинанки із силуетами ангелів, колядників, а також атрибути Різдва та споруди культового призначення.
«Паперові витинанки як прикраси з’явилися в Україні у XІX столітті. Цікавими у наших предків були і фіранки-витинанки з нескладним орнаментом. Витинанки розвішували на стінах, вікнах, над дверима. Побутувала думка, що мереживо витинанки, як сито, відсіює злу енергетику, щоб до хати потрапляло тільки добро. На витинанках Галини Дудар зустрічаються часто зображення пташок. Вони символізували душі людей, які вважалися посередниками між Богом і людьми, – розповіла наукова співробітниця музею Марія Луцька.
Витинанки, які представлені на виставці виготовлені із білого паперу технікою силуетного вирізання, за допомогою ножиць або спеціально загостреного ножа. Папір при втинанні складався вдвоє за технікою дзеркальної симетрії.
Оригінальною є витинанка «Нумо колядувати, Різдво величати». ЇЇ композиція – горизонтальна. У центрі ажурного витвору стилізоване зображення дідуха з багатьма розгалуженнями, обабіч якого вверху ангели з сурмами, пташки, сніжинки, сільські будинки. Внизу – силуети дітей-колядників із різдвяними зірками. Тематичне зображення обрамлене стилізованими гілочками. Витинанку наклеєно на чорний картон, у правому нижньому куті якого рукописні заголовні тексти.
Авторка Галина Дудар народилася у Копичинцях, зростала у Бережанах, навчалася, працює й живе у Тернополі. Свою творчість поєднує із педагогічною діяльністю. Окрім цього жінка є народною майстринею, членкинею Національної спілки майстрів народного мистецтва України, вчителькою-методисткою.
Триватиме виставка до 5 січня.
Прокоментуйте