У Тернополі є кілька місць, де можна опанувати журналістській фах як на державній, так і на платній формі навчання, або ж у волонтерських структурах.
Так тернопільська філія Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» готує журналістів та видавців. Сьогодні там навчається 22 студента, і ціна навчання на рік становить 8000 гривень. Є можливість безкоштовної журналістської освіти у Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка, але якщо вступати там на платну форму навчання, то треба приготувати понад 12000 гривень на рік. Як на безкоштовній, так і на платній основі готує відповідних спеціалістів Галицький коледж імені В”ячеслава Чорновола.
Уже п’ятий рік діє Регіональна школа сучасної журналістики – навчально-освітній проект Тернопільського прес-клубу, який безкоштовно дає його учасникам унікальні можливості здобути та вдосконалити знання з практичної журналістики.
Загалом цьогоріч потенційних працівників тернопільських ЗМІ випускається близько сотні. Але чи потрібна сьогодні така кількість молодих спеціалістів місцевому медіа-ринку? І чи потребують місцеві ЗМІ журналістів без досвіду роботи?
Аналіз пропозицій тернопільських роботодавців в сфері мас-медіа показав, що для більшості з них не так важливий досвід роботи, скільки хист до професії і бажання розвиватись. Для прикладу, на момент вивчення автором даної ситуації були вільні місця на тернопільській радіостанції «УХ-радіо», і там дали зрозуміти, що якщо молода людина справді хоче працювати, то всього необхідного її навчать вже у процесі роботи. Так само на телеканалі ІНТБ, де повідомили, що стаж роботи не відіграє домінуючого значення, головне – бути впевненим у своїх можливостях і не боятись змінюватись.
А от у сферу газетно-журнального виробництва у Тернополі недосвідченому журналісту, як виявилось, потрапити набагато важче. Наприклад, в обласній газеті «Свобода» штат заповнений журналістами з досвідом роботи. Те саме відповіли ще у двох редакціях.
Наталія Корпан, слухачка «Школи сучасної журналістики»
Прокоментуйте