Фінансування української освіти та культури має бути для Української держави. Не можна «освітні та культурні» кошти пускати на утримання апарату Верховної Ради на загальноукраїнському рівні, чи на ремонт 200 метрів дороги до приїзду президента. У цьому переконана активіст партії «Республіканська платформа» Галина Студеницька.
За її словами, треба зупинити ганебну практику, коли дірки у державному та місцевому бюджеті затикають коштами, які мають йти на освіту та культуру.
Головна проблема: Гроші з освіти крадуть
«На центральному та на місцевому рівні на освіту та культуру закладають визначену суму коштів. Однак це взагалі не гарантує, що ці гроші зайдуть у галузь. Дуже часто їх в ручному режимі, через зміни до бюджету, перекидають на інші цілі. Так вихователі садочків можуть з запізненням отримувати свою невеличку зарплату, а тим часом ці кошти вже і зараз йдуть на будівництво дороги до маєтку віп-чиновника. Прикро, що це трапляється й на центральному й на місцевому рівні. Бо гроші на освіту та культуру не захищені, як наприклад соціальні виплати», – окреслила проблему активістка «Республіканської платформи».
Вихід є: «Освітній бюджет»
Пані Галина переконана, що на всіх рівнях влади мають затверджувати окремий «освітній» бюджет, звідки гроші мають йти лише на сферу освіти. Аналогічно до «військового бюджету».
«У воюючій Україні є «Військовий бюджет». Достатній він чи ні, можна сперечатися. Але він захищений. Депутати не можуть перерозподілити кошти «Військового бюджету» на інші сфери. Ці кошти гарантовано підуть на армію. Так має бути з освітою та культурою. Має бути освітній та культурний бюджет, кошти з якого мають гарантовано йти на ці галузі. І депутати не зможуть їх через 3 місяці перенаправити на доплати Секретаріату Верховної Ради чи збільшення зарплат губернаторам. Зрозумійте виховання наших дітей – це теж війна. Війна на майбутнє нашої нації», – підсумувала Галина Студеницька.
Довідка: Освіта та культура у програмі «Республіканської платформи»:
– Окремий освітній та культурний бюджет на всіх рівнях влади.
– Підтримка талановитої молоді.
– Будівництво нових дитячих виховних закладів.
– Підтримка діючих та створення нових бібліотек, книжкових магазинів, музеї.
– Заохочення педагогічних працівників для роботи в школах, дошкільних та інших дитячих закладах.
– Резервування територій для будівництва навчальних комплексів з житлом для студентів і викладачів.
Прокоментуйте