• РЕКЛАМА НА САЙТІ
  • КОНТАКТИ
СПЕЦТЕМА: ВІЙНА З рф
П’ятниця, 20 Червня, 2025
Ровесник NEWS
  • NEWS
  • Суспільство
  • LIFESTYLE
  • Освіта
  • Спорт
  • Цікаве
  • Кримінал
  • Політика
  • Економіка
Немає результатів
Переглянути всі результати
  • NEWS
  • Суспільство
  • LIFESTYLE
  • Освіта
  • Спорт
  • Цікаве
  • Кримінал
  • Політика
  • Економіка
Немає результатів
Переглянути всі результати
Ровесник NEWS
Немає результатів
Переглянути всі результати

Історія артилериста Зевса, який повернувся на війну попри все

Опубліковано: 17 Травня, 2025
A A
Історія артилериста Зевса

Фото 20 хвилин

Історія артилериста Зевса. Дають координати і хлопці працюють. Чують у рації: «Ціль уражена» або «Ціль знищена». Це і є ті маленькі перемоги, що дають надію. Часом це — єдине, що їх мотивує. Знайомтеся, головний сержант батареї одного із підрозділів 44 артилерійської бригади на псевдо Зевс. Про це пишуть 20 хвилин.

Досвід — важливий

Зевсу 27 років. Свою першу війну він зустрів у 18, коли підписав контракт зі Збройними Силами у 2014-му році. Служив у розвідці, працював у зоні бойових дій на Донеччині та Луганщині. Через рік звільнився зі служби — тоді ще встиг повернутися до цивільного життя.

Після повномасштабного вторгнення він був у Польщі. Проте думками — тут. Переконав дружину, щоби повернутися, і вже в травні знову став до лав ЗСУ.

На той момент йому було 23 роки. Він щойно одружився, сподівався, що мобілізованих звільнятимуть через рік, як і раніше. Вірив, що швидше піде, то швидше повернеться.

Після мобілізації Зевса направили в артилерійський підрозділ, де він став навідником на гарматі «МСТА-Б». Та щойно вони встигли виїхати на бойове завдання, як його відправили на навчання з нової гармати — «FH-70». Вивчали її упродовж двох тижнів, а після цього одразу потрапили під перші обстріли в районі Гуляйполя.

Досвід, здобутий у 2014–2015 роках, дуже допоміг: Зевс уже знав, як поводитися в небезпечних ситуаціях, як залишатися зосередженим і холоднокровним.

— Важливо не геройствувати, — каже він. — Є такі, що приїжджають і хочуть відразу бути героями. Але саме через таку самовпевненість стаються трагедії. Тут треба бути поміркованим.

У 2022-му, згадує Зевс, було легше. У небі ще не літали ворожі дрони  і артилерія працювала в інших умовах. Тепер усе змінилося.

— Вони не стоять на місці і також вчаться воювати: із землі, з неба, з артилерії, з безпілотників, — порівнює. —Але й ми ефективніше працюємо, використовуємо сучасні технології.

Спершу й сам не уявляв, як усе буде. Пройшов навчання, почав бойову роботу — «до бою», «відбій» — чіткий ритм, який допомагав триматися. Відчував, що його робота має вагу, що артилерія — це не лише техніка, а й потужна сила, яка змінює хід бою.

Історія артилериста Зевса. Відкинуло в бліндаж

Воював на Гуляйпільському напрямку, прикривав піхоту на Донеччині під час штурмів. Влітку 2023 року, в самому розпалі бойових дій, під час одного з завдань потрапив під обстріл.

— Ворог почав давати відпір, — розповідає. — Один із снарядів ліг дуже близько, влучив у дерево. Ми були в бліндажі, але осколки посипалися вниз.

Зевс отримав поранення в бік і ногу. Каже, пощастило — зачепило рикошетом. Його навідник постраждав серйозніше — осколок влучив у плече. Від вибухової хвилі контузило усіх.

— У госпіталі був сім днів, — згадує. — Загалом два тижні реабілітації — і повернувся в стрій. Дружині не сказав одразу. Але вона відчула — і я вже розповів. Вона зрозуміла, як і завжди.

Колись, до поранення Зевс думав, як це буде. Мимоволі уявлявляючи той момент, просив Бога, щоб усе минулося малим.

— Коли вибухова хвиля накрила, мене відкинуло просто в бліндаж, і я обійшовся незначним пораненням, — продовжує співрозмовник. — Я був зверху, а мій навідник — у бліндажі, і він отримав більші ушкодження. Хвиля перенесла мене далі — у безпечніше місце, ніби свідомо забрала від епіцентру небезпеки.

Усіх рятує надія — що це все скоро закінчиться. Усі без винятку хочуть повернутися до своїх родин. Хлопці тримаються, і попри тривалі навантаження, усі продовжують виконувати бойові завдання.

Ризикували — недарма

Він знає, що у кожного військового — десятки таких історій. І кожна з них могла б закінчитися інакше.

— «Другий день народження», кажуть, — усміхається Зевс. — Але ніхто їх уже не рахує.

Після поранення він знову опинився на Донеччині, а згодом поїхав на навчання до Польщі — опановувати нову самохідну артилерійську установку «Краб». Періоди навчань, каже, сприймаються як моральний перепочинок: не легше фізично, але голова трохи відпускає.

— Там і пожартувати можна, і посміятися, — додає. — Але той наш гумор — зрозуміє тільки той, хто був там. У цивільному так не скажеш.

Радість перших влучань пам’ятає добре. Тоді працювали на гарматі «FH 70», що була у вжитку не перший рік. Уже не така точна, як нові зразки, та на той час, під обстрілами, вона була ефективною.

— Другий, третій, п’ятий, десятий снаряд — і ціль накрита! — каже. — Чим швидше влучаємо, тим менше шансів, що нас засічуть.

Тоді були щирі, радісні емоції, відчуття виконаного обов’язку. Було чітке розуміння: відпрацювали, ризикували — і недарма. Хоч і знали, що могли виказати позицію, не злякались, бо ціль була знищена. Але згодом усе перетворилося на рутину. Робота стала звичною, без надмірних емоцій, лише зосередженням на ефективності.

— Ми всі були новачками тільки до першого бою, пригадує. — Страх також відчували всі — але велика різниця: той, що вперше, і той, що після бою. Далі думаєш лише про те, щоб бути точнішим, ефективнішим, щоб вразити ціль якнайкраще.

Одна кнопка — і готові до бою

Зі звичайного навідника Зевс виріс до командира гармати, а згодом став головним сержантом батареї. Однак, постійно доводиться навчатися. Після «Краба» їх перевчили ще й на українську САУ «Богдана».

— Ми спершу дивилися на неї з недовірою, — зізнається. — Здавалася великою, важко сховати, не дуже маневровою. А вона показала себе добре — і точна, і мобільна. І головне — наша, а це тішить.

Працювали багато. І результат бачили — точні влучання, знищена бронетехніка, спалені склади.

— Нам дають координати, — пояснює Зевс. — Ми працюємо. Потім чуємо у відповідь: «Ціль уражена» або «Ціль знищена». Це і є ті маленькі перемоги, що дають надію. Бо часом надія це — єдине, що у нас залишається.

«Богдана» — самохідна, сучасна, мобільна. Єдиний «мінус» — велика,  за нею «полюють». Але в бойових умовах кожна перевага важлива. А «Богдана» має серйозний плюс: комп’ютерне управління. Одна кнопка — і гармата сама розкладається або складається.

— Все автоматизовано, — розповідає Зевс. — Вона сама на собі возить гарматну частину, сама рухається. Велика, важка, але швидка. Зараз такі потрібні.

Що могло статися — думаєш потім

Артилерія, за словами Зевса, завжди під ризиком. Створює загрозу для ворога, а значить, і сама стає мішенню.

 — Навіть коли небо чисте, — каже, — вони можуть засікти напрямок. Ми постійно вираховуємо проміжки між ворожими пострілами, ловимо момент і пересуваємось.

Часом доводиться їхати навіть тоді, коли точно знаєш: у небі над тобою — ворожий безпілотник, але чекати не можна.

— Віримо, що встигнемо, — зізнається Зевс. — А про те, що могло би статися — думаєш уже потім. Найперше — врятувати себе і зберегти техніку. Хоча для мене головне — люди. Метал завжди можна замінити.

Підрозділ відпочиває, поки розвідка шукає ціль. Щойно з’являться координати, працюють по них, а далі швидко ховаються, незалежно від того, день це чи ніч. І так по колу — вичікування, дія, укриття. І незалежно — день це чи ніч. Поспати можна лише поки немає координат.

— Найвідчутніші цілі — це скупчення піхоти у великих кількостях. У такі моменти особливо важливо влучити — чим більше знищуємо, тим більше з’являється внутрішньої мотивації, тим сильніше віра, що швидше виженемо ворога з нашої землі.

На запитання «Що колись розкажете дітям?» Зевс відповів, що дітям цього не потрібно знати.

— Скажу їм, що все було добре, — каже. — Не хочеться й згадувати деяких моментів, а тим більше — переносити їх на майбутнє покоління.

Лише 15 днів

Найцінніше для Зевса — це турбота і підтримка дружини. Коли їде додому, вона запитує, що приготувати, завжди вигадує щось нове. Знає, що його найулюбленіший — салат «Шуба». Любить поратися на кухні, готувати, каже, що його повернення додому —  це її найкраще натхнення.

Найприємніші спогади з відпусток для Зевса — це обійми коханої. Мовляв, обіймаєш — і розумієш: ти вдома, в найбезпечнішому і найрадіснішому місці. Але відведено лише 15 днів.

— Хочеться переключитися, вирватися зі всього, забути бодай на трохи — хоч і розумієш, що це не забудеться, — додає із нотками суму. — Справжнє відчуття щему приходить  на 13-14 день — саме тоді найважче. Не той настрій, не ті думки, бо вже розумієш: час повертатися. І знову їдеш на бойові з надією, що зможеш чимось допомогти, що недарма туди вертаєшся.

Найважче, за словами артилериста — це невідомість, коли не знаєш, скільки ще триватиме війна.

— Мені здається, якби були чіткі терміни служби, — більшість після ротацій би повернулися у стрій, 60-80 відсотків точно, — розмірковує старший сержант. — Бо одні не можуть знайти себе в тилу, інші — просто хочуть довести справу до кінця, до Перемоги. Але людям потрібен відпочинок, працюють на межі можливостей.

Єдина мотивація — це розуміння, що чим більше ворога знищимо, тим швидше все завершиться. Нарікання, на думку Зевса, нічого не змінять, не допоможуть. А от злість на ворога — вона дає сили, рухає вперед.

Теми: 44 артилерійська бригадаГоловнезахисникиСПЕЦТЕМА: Війна з рф

Перегляньте Також

На Тернопільщині зводять церкву московського патріархату
LIFESTYLE

На Тернопільщині під виглядом будинку зводять церкву московського патріархату

20.06.2025
Власників житла закликають переоформити особові рахунки
NEWS

Нових власників житла у Тернополі закликають переоформити особові рахунки за розподіл газу

20.06.2025
Захисника нагороджено престижними відзнаками
NEWS

Захисника із Заводської громади нагороджено престижними відзнаками

19.06.2025
Офіційне повідомлення у відповідь на оприлюднену правоохоронцями інформацію
NEWS

Тернопільський обласний ТЦК видав офіційне повідомлення у відповідь на оприлюднену правоохоронцями інформацію

19.06.2025
На війні загинув захисник Денис Федорчук
NEWS

На війні загинув захисник Денис Федорчук з Тернополя

19.06.2025
Про важливість своєчасної оплати за розподіл природного газу
NEWS

Тернопільміськгаз нагадав споживачам про важливість своєчасної оплати за розподіл природного газу

19.06.2025
завантажити ще
Наступний допис
Ігор Каспрій відзначений за службу в ЗСУ

Ігор Каспрій з Чортківщини відзначений за службу в ЗСУ

На війні загинув захисник Денис Федорчук

На війні загинув захисник Владислав Тищук з Тернополя

Опілля квас Опілля квас Опілля квас

Популярне

  • Офіцерка тернопільського підрозділу Національної гвардії

    Журналістка з Тернополя стала голосом Нацгвардії

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • Тендітна тернопільська біатлоністка у розкішній сукні прогулялась Віднем

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • Тернопільська автореклама має чіткі ознаки сексуальної об’єктивації

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • На війні загинув захисник Євген Пригода з Тернопільщини

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • Захисник Руслан Бенч з Тернопільщини загинув від рук окупанта

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0

Свіжі публікації

На Тернопільщині зводять церкву московського патріархату

На Тернопільщині під виглядом будинку зводять церкву московського патріархату

20.06.2025
Власників житла закликають переоформити особові рахунки

Нових власників житла у Тернополі закликають переоформити особові рахунки за розподіл газу

20.06.2025
Захисника нагороджено престижними відзнаками

Захисника із Заводської громади нагороджено престижними відзнаками

19.06.2025
Офіційне повідомлення у відповідь на оприлюднену правоохоронцями інформацію

Тернопільський обласний ТЦК видав офіційне повідомлення у відповідь на оприлюднену правоохоронцями інформацію

19.06.2025
На війні загинув захисник Денис Федорчук

На війні загинув захисник Денис Федорчук з Тернополя

19.06.2025
Ровесник NEWS



ГО Медіа-центр Тернопіль

Тернопільські молодіжні новини "РовесникNEWS". Всі права збережено. Усі права на інформаційні матеріали, розміщені на сайті «РовесникNEWS» / rovesnyknews.te.ua, захищені українським законодавством про авторське право та інші суміжні права. При використанні, передруку інформаційних та фото-,відеоматеріалів сайту, гіперпосилання на «РовесникNEWS» має міститися в першому абзаці тексту. Точка зору редакції може не збігатися з точкою зору автора, а усі опубліковані матеріали не претендують на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації, а також може не поділяти погляди та думки, висловлені читачами сайту в коментарях до статей, а сам ресурс виконує винятково роль носія. Матеріали з поміткою (R) публікуються на правах реклами. Інформаційні матеріали сайту rovesnyk.te.ua є інтелектуальною власністю інтернет-ресурсу "РовесникNEWS".

Немає результатів
Переглянути всі результати
  • Віджет новин
  • КОНТАКТИ
  • Молодіжні новини
  • РЕКЛАМА НА САЙТІ

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.