На інформаційному ресурсі Наукового Товариства імені Т. Шевченка у Львові завідувач кафедри програмної інженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор фізико-математичних наук, професор Михайло Петрик опублікував невідомий раніше в Україні лист Івана Пулюя. Цей лист датований 13 вересня 1913 року і був адресований директору Міжнародного Сольвеєвського фізичного інституту, лауреату Нобелівської премії з фізики 1902 року Гендріку Лоренцу.
Проєкт дослідження явищ випромінювання
У виявленому професором Петриком листі Іван Пулюй пропонував Гендріку Лоренцу свій проєкт дослідження явищ випромінювання, зокрема діоксиду торію під дією катодних променів. Учений мав намір продовжити розпочаті раніше роботи, щоб ґрунтовно дослідити залежність фосфоресцентного випромінювання і залишків діоксиду торію від процентного вмісту домішок церію в суміші, а також явища абсорбції залишків церію у вакуумі.
Архівні документи про діяльність Пулюя у Франції
Крім цього листа, професором Михайлом Петриком була віднайдена низка архівних документів, екземплярів приладів Івана Пулюя, пов’язаних з його діяльністю у Франції в період 1876-1918 років. Ці матеріали знаходяться у різних наукових фондах французьких університетів та Французької Академії наук. Вони безпосередньо стосуються винаходів та відкриттів Пулюя, які формували світовий науково-технічний прогрес того періоду.
Деталі про виявлені документи та артефакти
Серед виявлених матеріалів – фосфоресцентні лампи різних конструкцій для дослідження Х-променів і катодних променів, освітлювальні лампи та прилади, зокрема унікальна промислова апаратура для освітлювання підземних шахт, наукове обладнання для університетських лабораторій, оригінальні результати Пулюя в радіології та медицині, телефонії, безпечній енергетиці, численні публікації у французьких та інших наукових журналах, оцінки світових вчених, включно з Нобелівськими лауреатами, щодо отриманих ним результатів та інше. Детальний опис цих матеріалів буде оприлюднено в подальших публікаціях.
Прокоментуйте