В його майстерні хаотично і голосно цокають стрілки годинників, навіть коли не прислухатися. Годинників дуже багато. Є великі настінні, є будильники, є наручні і майже всі родом з минулого століття, пише «Кременець city». Тепер таких не випускають, каже годинникар Віталій Софіянчук.
Він розповідає і паралельно продовжує лагодити стареньку “Молнію”. На годиннику геть затертий рік випуску. Приблизно визначає, що, йому мабуть, десь біля шестидесяти. Віталій годинник зачищає, полагодить осі і за роботу візьме сорок гривень. І якщо раніше міг відремонтувати десять, п’ятнадцять годинників одразу, то тепер на день до годинникаря може прийти два клієнти, це в кращому випадку. І здебільшого не лагодити, а просто замінити батарейку.
— Тепер все китайське, одноразове і пластмасове. Там і ремонтувати нічого, — каже Віталій.
Колись у місті було десяток годинникарів
А сам пригадує колишні роки, коли в місті було десяток майстрів, і кожен був при справі. Були й учні, яких сам навчав. Тепер ремонт годинників справа неприбуткова.
— Зараз кожен хоче якийсь бізнес. А що з годинників взяти?
Зізнається, що їх навіть з ремонту буває не забирають. Тому оплату тепер бере наперед. А сам дістає три переповнених ящики годинників, які в майстерні лежать не один рік.
— Часом згадує хтось, приходить, — каже майстер.
Годинникаря Віталія полюбляють колекціонери. Навідуються і для того, щоб оцінити річ. Порадитися.
— Це колись, в радянські часи раритетом майже не цікавилися. А тепер все навпаки.
Додає, що колишні годинники були ексклюзивними, ручної зборки і довговічними в експлуатації. Доводилося навіть якось ремонтувати годинник 1700 року випуску. Він був справним, але потребував чистки механізму. Каже, що чистити бодай раз на рік потрібно всі механічні годинники.
— А в сучасних годинниках коштовність лише в оформленні. Золотий, титановий, з дорогоцінним камінням чи без — механізм однаковий.
Хороший годинник — не може вартувати дешево
Найкращими каже є швейцарські та японські. А хороший годинник не може вартувати менше ста доларів.
Іноді доводиться і розчаровувати людей.
— Часом приносять, подивись, то з Америки, чи то з Італії, а його відкриваєш, а там Китай. Єдиний плюс, що для Америки в Китаї роблять корпус солідніший.
Додає, що так і підробку від оригіналу відрізнити нескладно.
Постійні клієнти у Віталія теж є. Приїжджають і з сусідніх районів. Найчастіше із Шумська. Та їх все менше. Як і робочий день годинникаря, все коротший. Тільки часу в годинникаря тепер все більше.
Прокоментуйте