Соціальна мережа Facebook оновила збірник правил, якими керуються модератори спільноти, вирішуючи, які записи користувачів треба блокувати, а які — ні. ua.112.ual розповів усе, що про це відомо
Facebook запровадив секс-цензуру! Цукерберг заборонив говорити про секс! У Facebook сексу немає! Чули вже, знаємо. Саме такими заголовками рясніють сторінки засобів масової інформації, сповіщаючи про нову політику соцмережі протидії сексуальним домаганням. Але чи так це насправді?!
Про що йдеться в оновлених “Нормах спільноти”
Почнемо, мабуть, з того, що керівництво Facebook ще в жовтні додало до збірника правил, якими керуються модератори соцмережі, нову категорію суперечливого контенту — “Сексуальне домагання”.
Тоді чомусь на це користувачі не звернули належної уваги – загальна хвиля здивування й неприйняття нововведень піднялася тільки через два місяці, у грудні.
Справа в тому, що хоча в заголовку категорії мова лише про домагання, самі заборони виявилися набагато ширшими.
“Ми не допускаємо публікацію контенту, який спонукає до статевих контактів між дорослими, сприяє їм або був створений з метою організації і координації таких контактів. Також ми обмежуємо використання висловлювань сексуального характеру, які в певних регіонах через особливості культури можуть розцінюватися як домагання”, – йдеться в обґрунтуванні відповідного підрозділу норм спільноти.
Який контент потрапив під табу
Отже, в Facebook віднедавна під забороною:
- Спроби координації або набір людей для сексуальної діяльності. Наприклад, зйомок статевих актів, порнографії, стриптиз-шоу, живих секс-шоу, еротичних танців, сексуального, еротичного чи тантричного масажу.
- Дії, які можна розцінити як явне сексуальне домагання. Наприклад, запит, пошук або пропозицію статевого акту, сексуальних партнерів, чатів або листувань з сексуальним підтекстом, а також зображень оголеного тіла.
- Дії, які можна розцінити як неявне домагання. Наприклад, натяк на секс, який випливає з висловлювань загального характеру; сексуально-провокаційний сленг; згадка сексуальних ролей, поз або фетишистських сценаріїв; зображення статевого акту або людей у сексуальних позах.
При цьому варто відзначити, що під відповідне табу підпадає контент в будь-якій формі – слова, фотографії, зображення, відео та ін.
Іншими словами, якщо говорити про певну секс-цензуру, то так, абсолютно очевидно, що тепер вона безумовно є в соцмережі.
Чи є винятки
Але стверджувати, що в Facebook заборонили говорити про секс – не можна. Занадто голосно, чи що. Адже це один з двох винятків, які також прописано в оновлених правилах соцмережі.
Там зазначається, що “просте згадування” сексу як статевого акту (сексуального проникнення, самозадоволення або здійснення фетишистських сценаріїв) дозволено.
Також прийнятними є слова, що виражають сексуальне збудження. Наприклад, “ерекція”, “онанізм” та інші.
Блокування загрожує лише тим користувачам, які “вийдуть за рамки” такого простого згадування.
При цьому важливо: що це за “рамки”, в тексті оновлених норм спільноти не уточнюється.
Повне формулювання цього пункту таке: “(Не публікуйте, – ред.) висловлювання сексуального характеру, які деталізують або виходять за межі простого позначення або згадки стану сексуального збудження або статевого акту”.
Де діють нові заборони
Табу на контент, що містить сексуальний підтекст, поширюється на всю мережу – не тільки загальнодоступні дописи в Facebook. Його не можна публікувати ні на своїй сторінці, ні на сторінках друзів, груп чи спільнот, у коментарях під дописами і навіть в особистому листуванні в месенджері.
Зважаючи на це, абсолютно зрозумілим є хвилювання багатьох груп, де обговорюються питання, пов’язані з сексуальністю, та окремих користувачів, які звикли відкрито говорити про подібне. Але все ж стверджувати, що в Facebook більше немає або не буде згадок про секс, теж не зовсім правильно.
Представники Facebook нагадали The Verge, що суперечливий контент модератори соцмережі не шукають спеціально, він блокується вибірково: щоб користувача заблокували або видалили якусь групу чи сторінку спільноти, на них спочатку повинні поскаржитися інші користувачі.
“Якщо ви переписуєтеся в месенджері з кимось, хто хоче поговорити про секс, то на вас навряд чи напишуть скаргу і модератори Facebook вас не заблокують”, – наголосив співрозмовник видання, додаючи, що це стосується обговорень у групах та на інших сторінках користувачів.
За словами представника Facebook, модераторів мережі більше хвилюють явні заклики до вступу в статевий акт. Наприклад, якщо хтось напише: “Шукаю гарну дівчину, щоб зайнятися сексом. Зателефонуйте мені”.
Чому норми Facebook-спільноти доповнили
Як відомо, збірник правил, якими керуються модератори соцмережі, вирішуючи, які записи треба блокувати, а які – ні, з’явився відносно не так давно.
Керівництво Facebook вирішило його опублікувати навесні 2018 року на тлі скандалів з фейковими новинами і “фабрикою тролів”. Відтоді так звані “Норми спільноти” періодично оновлюються.
До жовтня поточного року у збірнику правил соцмережі було 15 категорій суперечливого контенту, тепер їх – 16.
Сама компанія Facebook поки не пояснила, навіщо виділила окремо “Сексуальне домагання”, коли в “Нормах спільноти” вже є схожа категорія – “Зображення дій сексуального характеру й оголеного тіла дорослих людей”, але правозахисники з Фонду електронних рубежів сходяться на думці, що це результат ухвалення в США навесні 2018 року пакета законів FOSTA-SESTA.
Прокоментуйте