27 вересня відбулася настановча конференція учасників проєкту «Mitigation of climate change through advanced phytotechnology for military lands» (MilClimATech), який реалізується в рамках програми НАТО «Наука заради миру та безпеки».
Лідером проекту є університет University of Jan Evangelista in Ústí nad Labem (UJEP) (Че́ська Респу́бліка) (https://www.ujep.cz/en/), керівник проекту – проф. Підліснюк Валентина Вікторівна (https://www.fzp.ujep.cz/valentina-pidlisnyuk ).
Програма «Наука заради миру та безпеки» (SPS) сприяє діалогу та практичній співпраці між державами-членами НАТО та країнами-партнерами на основі наукових досліджень, технологічних інновацій та обміну знаннями. Програма SPS пов’язує наукову спільноту з НАТО через співробітництво в галузі цивільної науки, яке спрямоване на пошук шляхів вирішення актуальних викликів у сфері безпеки та базується на наукових дослідженнях, інноваціях та обміні знаннями.
Основною метою проекту MilClimATech є екологічна регенерація колишніх військових об’єктів та пом’якшення кліматичних змін. Реалізація поставлених цілей відбуватиметься шляхом впровадження передової фітотехнології M×g протягом багаторічного періоду на комплексно забруднених у результаті військової діяльності землях в Україні (Ворзель, Бородянський район, Київська область та Долина, Івано-Франківськ) з фізико-хімічним перетворенням відходів біомаси із забезпеченням валоризації побічних продуктів.
MilClimATech виконується 8 установами-партнерами, дві з яких вважаються лідерами проекту – одна представляє країни-члени НАТО (Університет Яна Євангеліста Пуркінє, Чеська Республіка) (https://www.ujep.cz/en/), а інша – країни-партнери (Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка, Україна). Учасником серед країн-партнерів НАТО виступає к.б.н., доцент кафедри загальної біології та методики її навчання Андрій Іванович ГЕРЦ. Також до команди ТНПУ залучені досвідчені (Володимир ХОМЕНЧУКБ Олександр КОНОНЧУК) та молоді (Оксана ГОРИН, Віктор МАРКІВ) науковці хіміко-біологічного факультету.
З детальнішою інформацією та ходом реалізації проєкту можна ознайомитися на сайті MilClimATech.
Асистент кафедри хімії та методики її навчання
Оксана ГОРИН
Прокоментуйте