Умови щодо виходу на пенсію в Україні змінилися з нового року. Відтепер при досягненні пенсійного віку громадянам потрібно мати більше страхового стажу або працювати доведеться довше. При цьому в 2024 році заплановано кілька етапів підвищення виплат.
Матеріал підготовлено на основі публікацій порталу Пенсійного фонду України, закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», закону про Державний бюджет України на 2024 рік, повідомлення пресслужби Міністерства соціальної політики.
В якому віці виходять на пенсію в Україні
До 2018 року українці виходили на пенсію у різному віці залежно від статі. Пенсійний вік для чоловіків становив 60 років, а жінки могли розраховувати на пенсію з 55 років. Надалі пенсійний вік жінок поступово збільшувався, та до 2021 року зрівнявся з чоловічим – 60 років.
Проте не всім громадянам можуть призначити пенсію при досягненні 60-річчя. Законом встановлено, що людина може вийти на пенсію також у 63 або 65 років. Все залежатиме від наявності страхового стажу.
Що таке страховий стаж
Саме цей показник є визначним для призначення пенсії за віком. Страховий стаж – період, протягом якого людина працювала, а роботодавець сплачував страхові внески за неї.
У чинному законодавстві йдеться, що для нарахування пенсії до страхового стажу включаються періоди, за які щомісяця сплачувалися внески в сумі не менше за мінімальну.
До прикладу, в 2024 році мінімальний страховий внесок становить 1562 грн – 22% від суми мінімальної заробітної плати (7100 грн).
Скільки стажу потрібно для призначення пенсії
Кожного року вимоги щодо наявності необхідного страхового стажу змінюються – він збільшується на 12 місяців. Якщо в 2018-му для виходу на пенсію в 60 вистачало 25 років стажу, то до 2028-го буде необхідно вже 35 років.
З 1 січня 2024 відбулися чергові зміни в умовах виходу на пенсію за віком залежно від стажу:
– після досягнення 60 років – не менш як 31 рік страхового стажу;
– після досягнення 63 років – не менш як 21 рік.
Тобто якщо людина, якій виповнилося 60 років у 2024 році, має менш як 31 рік страхового стажу, вона не отримуватиме пенсійні виплати. У такому разі їй можуть призначити пенсію при досягненні 63 років у 2027-му, але якщо страхового стажу в неї буде понад 24 роки.
Утім за наявності 40 років страхового стажу в 2028 році пенсію призначатимуть незалежно від віку.
Якщо стажу не вистачає
У разі, якщо кількість років страхового стажу в особи становить 15 років і більше, вона має право на пенсію за віком лише при досягненні 65 років. Така норма діє з 2019 року і не змінюватиметься принаймні до 2028-го.
Якщо стажу менш як 15 років, особа отримуватиме соціальну допомогу від держави, коли їй виповниться 65. Розмір соцдопомоги дорівнює сумі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність – 2361 грн у 2024-му.
Як докупити страховий стаж
Якщо при досягненні 60 років особі не вистачатиме страхового стажу, його можна докупити в необхідній кількості для виходу на пенсію. Цей механізм також підійде, щоби збільшити розмір майбутньої пенсії.
Для цього необхідно укласти договір із Пенсійним фондом. За його умовами можливо самостійно визначити тривалість, періодичність і розмір страхових внесків.
Страхові внески мають право робити як працевлаштовані (застраховані) особи, так і ті, які не працюють. Для останніх при сплаті внеску збільшуватиметься страховий страх, а у тих, хто працює, зросте сума заробітку для обчислення пенсії.
Сплачувати внески можна не лише за себе, але й на користь третіх осіб, якщо в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування є інформація про особу, на користь якої планується сплата таких внесків, і ця людина не є пенсіонером.
Як визначається розмір пенсії
Сума пенсії обчислюється органами ПФУ індивідуально для кожної особи, залежно від розміру заробітної плати та наявності страхового стажу.
Страховий стаж, набутий після 1 січня 2004, обчислюють за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. За періоди роботи до 2004 – на підставі трудової книжки та інших документів про стаж.
Володимир МУЖЕВИЧ, правник
Прокоментуйте