Військові психологи навчають бійців долати бойовий стрес. Подолати страх і паніку, навчити вийти з бойового стресу. Бути морально стійкими та психологічно нездоланними. Допомогти бійцям на цьому напрямку – завдання військових психологів. Як це правильно робити, фахівців навчали на спеціальних тренінгах і курсах, які запровадили в Оперативному командуванні “Захід” з ініціативи управління психологічної підтримки персоналу.
Військові психологи навчають бійців долати бойовий стрес
До цього проєкту залучили іноземних спеціалістів та цивільних психологів з українських вишів. Для чого це необхідно, пояснив начальник групи психологічної підготовки та супроводу оперативного командування “Захід” Іван Бочкор:
“Почалася повномасштабна війна, і відповідно, не всі люди були готові до сприйняття складних реалій. На той час були військові психологи, яким потрібно було дати розуміння того, що їм робити. Потрібно було дати певні кейси, певний інструментарій, певну теоретичну підготовку саме по роботі з військовослужбовцями, саме в екстремальних умовах. І ми розгорнули роботу в цьому напрямку. Зокрема, з лютого 2025 року запроваджено он-лайн заняття для військових психологів, залучивши потенціал вищих навчальних закладів. І це дає результат!”.
Заняття для військових спеціалістів провели фахівці з провідних українських вишів.
В Українському католицькому університеті, зокрема, на кафедрі психології та психотерапії (очолює Роман Кечур) розробили й впровадили курс підвищення кваліфікації для армійських психологів.
“Курс містив кілька блоків. Це був вступ до психологічного консультування та базові й поглиблені техніки. Також був великий блок із психологічної діагностики та спеціальних питань супроводу у вузьких проблемах, наприклад, ускладнення смутку, проблеми з розладами сну, емоційне вигоряння або пролонгований стрес”, – розповіла доцентка кафедри психології та психотерапії Українського католицького університету Мар’яна Миколайчук.
А завідувачка кафедри психології Національного університету “Острозька академія” Оксана Матласевич пояснила:
“Наша війна і наш досвід є унікальними. Природно, що ті моделі допомоги, які є в Ізраїлі, Сполучених Штатах Америки, Хорватії – вони дієві. Ми їх використовуємо, але вони потребують адаптації, яку ми й проводимо”.
Своїм досвідом, знаннями та вміннями ділилися й іноземні фахівці.
Керівник Інституту нейропсихотерапії (Відень, Австрія) Томас Вебер розказав, як це відбувається на практиці:
“Учасники курсу практикували психологічні методи у поєднанні зі спеціальними дихальними техніками. Це потрібно, щоби стабілізувати нервову систему військовослужбовців та досягти нейрорегуляторного балансу між перебуванням на передовій і короткими періодами відновлення”.
Навчання відбувалося за двома напрямками: для офіцерів-психологів, які тільки прийшли на відповідні посади у війську, і для досвідченіших фахівців, які вже мають певні навички, але які потрібно вдосконалювати.
Озброївшись новими знаннями та досвідом, військові психологи вже застосовують у своїх бойових бригадах: з’єднаннях, які тривалий час воюють із окупантами на передовій лінії фронту російсько-української війни.
Офіцер групи психологічного супроводу та відновлення 24 ОМБр імені короля Данила Ілля Вівич, один із тих, хто закінчив онлайн-курси для офіцерів психологічної підтримки персоналу, проведені в Оперативному командуванні “Захід”, зазначив:
“У бою, в умовах максимального морального та фізичного перенапруження і сильного стресу, організм людини сильно збуджений. Іноді його треба заспокоювати, коли є можливість і коли виявляються такі гострі стресові реакції, як тремтіння, паніка чи навіть істерика. І ми, офіцери-психологи, повинні навчити особовий склад, як їх подолати”.
А начальник групи контролю бойового стресу 33 ОМБр Микола Пташник додав:
“Наша бригада тривалий час перебуває в районі виконання бойових завдань, тому дуже важливо, щоб військовослужбовці були психологічно стійкими. Для цього ми використовуємо різноманітні вправи та сучасні методи. Постійно удосконалюємо програму тренувань завдяки лекціям та курсам підвищення кваліфікації”.
Що в результаті, розповів військовослужбовець за позивним “Зуб”, який завдяки роботі з психологами адаптувався до служби в армії. І тепер навіть уже готовий допомагати новобранцям:
“Нам давали поради, як вивести людину зі ступору. Робота йде поетапно, комплекс заходів називається “Я поруч”. І це дуже важливо для бійців!”.
У складі військових частин військ Оперативного командування “Захід” захищає Україну і чимало представників Тернопільської області, тому посилення психологічної стійкості важливе і для мобілізованих із числа цієї категорії військовослужбовців.
Системна робота в цьому напрямку триватиме, в тому числі співпраця з вишами інших областей.
Відділ зв’язків з громадськістю управління комунікацій Оперативного командування “Захід”
Ми писали також: Центр готовності цивільних запрошує на цікавий психологічний тренінг у Тернополі.