• РЕКЛАМА НА САЙТІ
  • КОНТАКТИ
СПЕЦТЕМА: ВІЙНА З рф
Вівторок, 1 Липня, 2025
Ровесник NEWS
  • NEWS
  • Суспільство
  • LIFESTYLE
  • Освіта
  • Спорт
  • Цікаве
  • Кримінал
  • Політика
  • Економіка
Немає результатів
Переглянути всі результати
  • NEWS
  • Суспільство
  • LIFESTYLE
  • Освіта
  • Спорт
  • Цікаве
  • Кримінал
  • Політика
  • Економіка
Немає результатів
Переглянути всі результати
Ровесник NEWS
Немає результатів
Переглянути всі результати

Алла Заможська: українська література несе страждання

Опубліковано: 08 Лютого, 2020
A A

Автор: Алла Заможська, співзасновник ГО “Батьки Полтавщини”.

Про українську літературу можна говорити багато, проте вона має одну рису – несе страждання і сум. Так було за часів, коли я ходила до школи, так вчився мій син, так зараз навчається моя донька.

Я є і буду тією людиною, яка зрадіє, коли плач приберуть з шкільної програми. Бо вважаю, що Шевченка вчити в молодших класах зарано, а от так, як його вчать, взагалі не треба ніколи вчити.

Другий клас – літературне читання (автор Науменко) – коротка розповідь про Шевченка – начебто нічого такого поганого – народився, гарно співав, грав на скрипці й кобзі, чогось не малював (певно, забули описати). А далі… далі йде остання фраза – «От тільки життя в нього було тяжке…»

На цьому ж, звичайно, у класах не зупиняються і розповідають, яке ж те тяжке життя. А Тарас уже починає здаватися старим дідуганом. Який, окрім жалю, не викликає нічого. При чому вивчати починають його творчість з «Зоре моя вечірняя», слава Богу, без останніх двох речень.

Далі вивчають Лесю Українку, яка, хоч і не помирала в другому класі, але і там замість вишеньок-черешеньок вчать уривок з « Лісової пісні».

Івана Франка починають вчити з «Лис Микита». Причому теж уривком. Я взагалі не берусь судити, настільки це дитячий твір, але, судячи з усього, навіть сам Франко так не думав, бо він писав: «Ся віршована казка, яку ви, дорогі браття, певно вже читали, над котрою дехто, може, тільки сміявся, а дехто, може, й глибше задумався, міркуючи, що у нас, між хрещеними людьми не одно таке діється, про яке тут у казці розказано, — се не моя видумка, а має свою історію…». То, може, його таки вивчати трішки пізніш і повністю? Заодно продовжити і вивчати «Звірячий Парламент»?

Взагалі вся художня література молодших класів пронизана оцими уривками – нібито для розширення кругозору, але зовсім не вчить любити літературу. І розуміти її. Я особисто в сім років зачитувалась казками ще. Але не отими, що про Колобка чи рукавичку, тими, що зі збірки глибоких українських казок, про які більшість і гадки не мали, що вони існують.

Автор Савченко вирішує (і цілком справедливо), що Шевченка в другому класі достатньо. Достатньо – бо вбиває вона важкою артилерією думку про нещасного Шевченка. «І Тарас любив свою ніжну, ласкаву трудівницю-маму. Вона часто хворіла і, коли йому було дев’ять років, тяжко занедужала й померла . Гірко плакав Тарас над ненькою, але що можуть допомогти сльози? Другого дня викопали у вишняку яму і там, як заповідала мати, поховали її.

Тяжке життя настало для сиріт. Нікому було приголубити, їсти зварити, сорочку випрати, за господарством доглянути…». Класична маніпуляція. І знову уривки.

Окрема тема казки – чи потрібно вивчати рукавичку в другому класі? Це твір для трьох років. Причому абсолютно всі знають його напам’ять у той же час.

У третьому класі у автора Науменко – Шевченка нема, зате є коник-горбоконик, казка про рибака і рибку і… що мене взагалі здивувало – я не знала, що «Гуси-лебеді летять» – то дитяча творчість Михайла Стельмаха. Як не знаю, настільки книга про Карлсона відноситься до гумористичних.

Автор Савченко приділяє Шевченку аж з добрий десяток сторінок, і всі вони про важку долю Тараса. Як він страждав маленьким і які нещасні в нього були сестри. На жаль, радянська пропаганда продовжує і надалі розповсюджуватися серед дітей. Слава Богу, у цього автора Карлсон – таки це казка, а не гумористичний твір.

Четвертий клас можу пройтись лише за автором Савченко – Науменко не знайшла. У нас є п’ять видатних письменників: Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Павло Тичина, Максим Рильський. Я не буду про двох останніх писати, але чи доцільно їх вивчати зараз – невідомо. Всі ми знаємо сакраменте – трактор в полі дир-дир-дир – ми за мир. Як і те, щоб жити, він був «співачем» партії Леніна. Але повернемось до страждань – у Савченко страждають і Франко, і Леся Українка. Шевченко не дуже – видно, відстраждав у минулому році. Зате цікава рекомендація вивчити вірш напам’ять:

Вітер віє-повіває,
по полю гуляє,
на могилі кобзар сидить
та на кобзі грає.
Кругом його степ , як море
Широке синіє:
За могилою могила,
А там – тільки мріє.
Сивий вус, стару чуприну
Вітер розвиває;
То приляже та послуха,
Як кобзар співає.

Я не знаю, ХТО і КОЛИ сказав, що це дитячий твір.

Франко народився в заможній родині сільського коваля, і хоча батько помер, коли поету було дев’ять років, у нього був вітчим, який фактично і замінив йому батька. Мати теж пішла з життя у юному віці Франка, але це не завадило йому здобути прекрасну освіту. І йому повезло народитися не в царській Росії. І хоча він був переслідуваний австрійською владою і на старості він і дружина були досить хворі – життя було цілком нормальне для того часу.

Леся Українка хворіла на туберкульоз кісток з дванадцяти років. На той час абсолютно невиліковна хвороба. Але ця хвороба, як і родинні зв’язки з відомими діячами того часу, як не дивно прозвучить, і сформувала світогляд Лесі, бо лікуватися вона була змушена за кордоном. Так, їй було важко фізично, але стражданням її життя назвати важко. Я взагалі думаю, що Леся Українка була сильною жінкою і навряд чи думала про свою хворобу постійно.

От несе українська література змалечку нужденність і страждання. Міцним гвіздком вбиваючи це в дитячі серця. Але і це не найголовніше.

Мені не дає спокою питання – чому не вивчають ті твори повністю? Ну нехай буди три твори на рік. П’ять чи десять, але не уривок, а від початку до кінця. З повним розбором, сценками, есе, навіть показами кіно. І без вічно нужденних…

Лише тоді діти будуть не просто завчати, а розуміти те, про що читають. І якби ті твори були за віком – то взагалі було б класно. Щоб діти читали про себе, або таких, як самі вони. І вибираючи між Астрід Ліндгрен і Шевченком у третьому класі – я виберу Астрід Ліндгрен. На весь навчальний рік. Бо там цікаво і зрозуміло. А творів вистачить у неї.

 

Теми: літературафранкошевченко

Перегляньте Також

Анатолій Дністровий назвав Бережани початком Карпат
LIFESTYLE

Тернопільський прозаїк Анатолій Дністровий назвав Бережани початком Карпат

26.05.2025
Висунення кандидатів на здобуття премії ім. Братів Лепких
LIFESTYLE

Триває висунення кандидатів на здобуття Всеукраїнської премії ім. Братів Лепких за 2025 рік

26.03.2025
Повний список лауреатів Шевченківської премії
LIFESTYLE

Повний список лауреатів Шевченківської премії за 2025 рік

10.03.2025
Збірку про парамедиків Донеччини видала тернополянка
LIFESTYLE

Тернополянка Зоряна Биндас видала збірку про парамедиків Донеччини

14.02.2025
Пацики Дністрового культовий роман про Тернопіль
LIFESTYLE

Пацики Анатолія Дністрового культовий роман про Тернопіль

02.02.2025
Всеукраїнську мистецьку премію вручать у Тернополі
LIFESTYLE

У Тернополі вручать Всеукраїнську літературно-мистецьку премію ім. Братів Лепких за 2024 рік

21.01.2025
завантажити ще
Наступний допис

Підсумки тижня в освіті: головні події

Тернопільські військові торгували роботою

Опілля квас Опілля квас Опілля квас

Популярне

  • Вікторія Ганиш. Фото навчального закладу

    На Чортківщині внаслідок ДТП загинула юна Вікторія Ганиш

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • Тернопільщина вночі відчула російську атаку безпілотниками та крилатими ракетами (карта)

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • У ВАКС судитимуть колишніх високопосадовців Тернопільщини

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • На фронті загинув молодий захисник з Тернопільщини Михайло Гепак

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • Захисник із Тернополя Богдан Тремба помер після дев’яти місяців лікування

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0

Свіжі публікації

Євген Шевцов

Криміналіст Нацполіції Євген Шевцов розповів про особливості своєї професії абітурієнтам ВНЗ МВС України

01.07.2025
Meest Shopping оставка

Meest Shopping: швидка та надійна доставка з магазинів Німеччини до України

01.07.2025
Олександр Вільчинський презентує нову книжку у Тернополі

Сьогодні Олександр Вільчинський презентує нову книжку у Тернополі

01.07.2025
У Тернополі сьогодні буде виключений середній тиск газу

По вулиці Старий Поділ у Тернополі сьогодні буде виключений середній тиск газу

01.07.2025
Почаївська Лавра може втратити 12 гектарів території

Почаївська Лавра на Тернопільщині може втратити 12 гектарів території вартістю понад півмільярда гривень

01.07.2025
Ровесник NEWS



ГО Медіа-центр Тернопіль

Тернопільські молодіжні новини "РовесникNEWS". Всі права збережено. Усі права на інформаційні матеріали, розміщені на сайті «РовесникNEWS» / rovesnyknews.te.ua, захищені українським законодавством про авторське право та інші суміжні права. При використанні, передруку інформаційних та фото-,відеоматеріалів сайту, гіперпосилання на «РовесникNEWS» має міститися в першому абзаці тексту. Точка зору редакції може не збігатися з точкою зору автора, а усі опубліковані матеріали не претендують на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації, а також може не поділяти погляди та думки, висловлені читачами сайту в коментарях до статей, а сам ресурс виконує винятково роль носія. Матеріали з поміткою (R) публікуються на правах реклами. Інформаційні матеріали сайту rovesnyk.te.ua є інтелектуальною власністю інтернет-ресурсу "РовесникNEWS".

Немає результатів
Переглянути всі результати
  • Віджет новин
  • КОНТАКТИ
  • Молодіжні новини
  • РЕКЛАМА НА САЙТІ

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.