Місцеві вибори в умовах децентралізації


Згідно з чинним законодавством, місцеві вибори мають відбутись в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень, тобто 25 жовтня 2020 року. Пройдуть вони одночасно на всій території країни – виборці обиратимуть представників місцевих органів влади та мерів міст.

Окрім того, вибори пройдуть вже на новій територіальній основі – громад і районів. Так, у 2020 завершується створення ОТГ – буде сформовано ще близько 6,4 тис. громад.

Сьогодні держава на місцях представлена державними адміністраціями, голів яких призначає президент за поданням уряду. Вони впливають на розподіл бюджету між громадами, контролюють роботу мерів та місцевих рад, а у разі порушення звертаються до суду. Якщо ж голова держадміністрації перевищить повноваження, місцева рада може оголосити йому недовіру.

Та 13 грудня 2019 року президент подав до Ради законопроект про зміни до Конституції у частині децентралізації. Той отримав шквал критики, непогодження комітету і у підсумку був відправлений на заміну.

У старій редакції президент пропонував ліквідувати місцеві державні адміністрації та створити замість них інститут префектів. Призначатиме і змінюватиме раз на три роки його голова держави за поданням Кабміну.

Для того, щоб префект зупинив рішення органів місцевого самоврядування, звільнив мера або депутата, йому достатньо відправити подання президенту. Місцева влада, зі свого боку, не зможе оголосити недовіру префекту.

Президент фактично вводив пряме президентське правління. Префект же має стежити, чи дотримується Конституція, час від часу блокувати дію постанов або навіть не блокувати, а вказувати, де і що треба узгодити, щоб це відповідало законодавству.

У Раді зараз ведеться серйозна робота з пошуку голосів за зміни до Конституції.

Найбільш одіозні моменти прибрали, тому на фракції голоси назбирають. З іншими буде складно, але робота ведеться. Зараз немає необхідної кількості голосів. Вони з’являться, але за результатом консенсусу – вноситимуть правки і ухвалять законопроект, який не розширюватиме повноваження президента, але залишить інститут префекта.

У 2019 році Україна пережила два напружені тури виборів президента та позачергові вибори народних депутатів. Але як говорили у Слузі народу – Не розслабляйтесь. Адже попереду місцеві вибори. І якщо для видимих покращень на державному рівні потрібні роки, то на місцях все набагато швидше змінюється.

За матеріалами Лілія Ященко fakty.com.ua

Додав: rovesnyknewsx

Варто прочитати

Літак

У Тернополі відремонтували сходи “біля Літака”

У Тернополі завершуються ремонтні роботи  на вході у парку Національного відродження зі сторони проспекті Степана Бандери. Відремонтовано ...