• РЕКЛАМА НА САЙТІ
  • КОНТАКТИ
СПЕЦТЕМА: ВІЙНА З рф
П’ятниця, 25 Липня, 2025
Ровесник NEWS
  • NEWS
  • Суспільство
  • LIFESTYLE
  • Освіта
  • Спорт
  • Цікаве
  • Кримінал
  • Політика
  • Економіка
Немає результатів
Переглянути всі результати
  • NEWS
  • Суспільство
  • LIFESTYLE
  • Освіта
  • Спорт
  • Цікаве
  • Кримінал
  • Політика
  • Економіка
Немає результатів
Переглянути всі результати
Ровесник NEWS
Немає результатів
Переглянути всі результати

Непроста історія артилериста на псевдо Балтика з Тернопільщини

Опубліковано: 24 Липня, 2025
A A
Історія артилериста на псевдо Балтика

Балтика

Історія артилериста на псевдо Балтика. «Краще я піду на війну, ніж плекати внуків без батька». Матеріал Оксани Чмиленко.

Його історія — це історія вкоріненої несправедливості, де від батьків до онуків тягнеться шрам від одного й того ж леза. Від розкуркулення і таборів предків до особистого розчарування — усе пронизане болем зламаних надій. Він знає, що цей режим — не новий, а лиш продовження того ж самого гніту.

Йому — 56. Військовий досвід здобув у морській піхоті на балтійських берегах, хоч хотів служити тоді в Афганістані. Але найбільша його особиста життєва драма у прагненні отримати мистецьку освіту. Чотири рази вступав до вишів на омріяний напрямок. Чи вдалося здійснити задумане — читайте в матеріалі.

Історія артилериста на псевдо Балтика

Каже про себе з усмішкою: «Я із шістдесят дев’ятого, неврожайного року».

Колись мріяв стати художником. Хотів отримати мистецьку освіту. Але до вишу не поступив. Прямим текстом сказали: «У батьків не вистачає балів», тобто грошей.

Мама працювала в колгоспі, батько — у побуткомбінаті. Не були заможними. Родом — із села Доброводи, тоді ще Монастириського району.

Тож вступив до Підгаєцького ПТУ із сільськогосподарським напрямком, диплом тракториста здобув з відзнакою — лише одна четвірка, решта — п’ятірки. Далі пробував знову вступати до університету. Успішно склав іспити, але і вдруге не пройшов.

У 1987 році пішов у Тернопільську радіошколу. Вивчав спеціальність радіотелефоніста та радіотелеграфіста. Це була його перша військова підготовка: тактика, стратегія, робота з рацією. Пригадує одного з викладачів: полковник Владіміров, котрий викладав політику, політекономію.

З ним часто сперечався — виріс у родині затятих противників радянського режиму. Він же і вирішив подальшу долю Балтики.

— Я написав заяву в Афганістан, — згадує. — Хотів служити. А він її просто порвав. І відправив мене на «сєвєрний флот».

Так Балтика опинився на південному березі Фінської затоки. Там проходив строкову службу. Стажувався на кораблях, був командиром диверсійної групи. Здав норматив на Кандидата в майстри спорту з рукопашного бою. Але на тренуванні перед змаганнями зламав руку. Через це його відсторонили від диверсійної роботи, перевели в групу охоронників. Там став заступником командира взводу, старшиною першої статті. Пройшов повну підготовку й навчав молодих бійців.

— Служив на базі підводних човнів у Гаджієво. Морська піхота. Саме там і закінчив службу, — розповідає. — Я був упертий, мій взвод був кращим у частині.

Мабуть тому так склалося, що служив більше трьох років. У січні 1991 року повернувся додому.

Розбиті мрії — не поразка

Улітку того ж року знову спробував вступити до  університету. Був записаний у спортивну команду по самбо. Тренер обіцяв: усіх зарахують. Але знову все вперлось у гроші.

— Хто не заплатив, той не поступив, — каже. — Потрібно було п’ять тисяч рублів. У батьків на книжці була така сума. Я подумав — нехай буде молодшим братам. Це було в липні, у серпні стався путч, а в листопаді гроші пропали.

Після цього Балтика працював на спиртзаводі — компресорником високого тиску. Робота у нічні зміни давала час на навчання і творчість. Пішов на підготовчі курси, познайомився з майбутніми одногрупниками. Філософія, психологія, соціологія давалися легко. Малював непогано. Але вступити знову не вдалося.

— Зв’язків із одногрупниками не втратив, — пригадує. — Вони зверталися — писав їм курсові, виконував завдання. Усе робив іноді на заводі, в нічні зміни.

Його роботи викладачі оцінювали на «п’ятірки з трьома плюсами». Досі зберігає чернетки. Попри все це вважає, що розбиті юнацькі мрії — це не поразка.

— Це загартовує, — каже. — Вчишся переступати через себе, маєш змогу стати й іти далі. Розумієш, що ти сильна людина.

Далі — знову — спиртзавод. У 1993-му одружився, у 96-му розлучився з першою дружиною. Тут воля дала слабинку: вживав алкоголь. Але тоді ж і багато писав:

— Маю два грубі зошити на 96 сторінок — вірші, твори, усяке…

Написав і п’єсу. Присвятив її друзям — тим, з якими пройшов найважчі моменти життя. Із ними тримає зв’язок досі, вже понад тридцять років.

У 2002 році звільнився із заводу. Пішов у приватну охоронну фірму.

— Там шукали людей із бойовими навичками, — пригадує той період. —  Кандидата в майстри спорту ж не кожному дають. Працювали з колегою старшими зміни. Платили наче  непогано, ми себе добре зарекомендували. Навіть крадіжку передбачили — і запобігли.

Так, за словами Балтики, життя змушувало іти не за покликанням, а щоб вижити, опановуючи не одну професію.

Війна почалася раніше

У розмові повертаємося до теми про родинні цінності. Виявляється, у його роду — довга пам’ять і велика родина: у батька було чотирнадцять братів і сестер. У матері — один брат і п’ятеро сестер. І війна з тим же ворогом для нього почалась раніше, ніж у 2014 чи 2022-му.

Він знає, проти кого стоїть. Бо це не новий ворог. Це той самий, що вже не раз ламав наші долі.

Його дід по маминій лінії був заможним — куркулем. Ще до 1900 року виїхав до Канади, де навіть був представником українських робітників у канадському парламенті. Виступав там, мав авторитет. Але через шість років — випадково впав із 25-метрового мосту на купу піску.

— Вижив, але враз посивів, — каже. — У 1920 році повернувся в Україну. Купив 60 гектарів землі й 10 гектарів лісу. Поділив землю на чотирьох братів. Почали газдувати.

Та недовго це тривало. У 1939-му прийшли більшовики, землю конфіскували, хату розграбували, здерли бляху зі стайні — накрили нею колгоспний тік. Діда з родиною відправили у вагонах у Кемерово. На щастя — ненадовго: одне літо перебули у землянці, потім повернулись в Україну.

Торкнулося родини і переселення 1946 року: батько потрапив під акцію «Вісла».  З воєводства Криниця його переселили — на Тернопільщину.

Ще одна сторінка родинної пам’яті — про те, як дід сторожував скирти. Наскріб два з половиною кілограми пшениці. За це «дали» десять років.  Відсидів шість і після смерті сталіна потрапив під амністію.

Батьків брат — ще підлітком — виніс бандерівцям пів буханця хліба на хутір. Зловили, дали десять років як малолітці. Тримали їх по різних таборах аж до 1953-го.

Діда у Воркуті, стрия — у Північному Казахстані.

По маминій лінії долі також різні: двоє вуйків були в Червоній армії, двоє інших — в УПА.

— Зустрічались за одним столом, — веде далі співрозмовник. — Ніколи не було сварок. Усі погоджувались: червона армія — це голота. Не вбрана, не озброєна. Туди йшли тільки з примусу.

Війна — суцільна рана

Біль, переданий через покоління, не згас. А коли настав час  проявити супротив і  рішучість, — Балтику не треба було вмовляти.

— Служу від початку повномасштабної, — переходимо до розмови про вже сучасну історію. — Записався до взводу охорони 44-ї бригади. Совість не дозволяла відсиджуватись.

Там, на фронті, знову пише. Уже не вірші та п’єси, а роздуми щодо теперішніх реалій.

— Там немає визначних історій, — наче заперечує на просьбу пригадати епізоди з фронту. —  Є суцільна рана.

Далі зізнається, що шкодує, що не може повернути штик на корупціонерів. Однак знає, що стоїть за свою землю. Згадує молодих побратимів, вважає що має тримати над ними «парасолю»:

— Не хочу ховатися за їхніми спинами. Поки ми є — вони ще не крайні. Я відчуваю свою місію — іти перед ними. Вирішив, краще сам піду на війну, ніж плекати внуків без батька.

 Що кажуть колеги по службі?

Безпосередній командир Балтики на псевдо Чечен характеризує його лише з позитивного боку як відповідального сержанта, на якого можна цілковито покластися. Служать разом майже від початку. На час відсутності командира Балтика на правах повної довіри приймає і гідно виконує його обов’язки, користується авторитетом серед побратимів.

— В обов’язки Балтики входить охорона і оборона відведених нам об’єктів, — говорить Чечен. — Завдання з організації виконує чітко, маючи відповідний досвід і вольовий характер, йому нескладно розподілити людей по бойових постах, його слухають і поважають.

Звісно, не все у службі в наш час можна висвітлювати — війна має свої обмеження.  Та побратими відзначають його зібраність під час тривог і швидке реагування на зміну обстановки. У критичних ситуаціях діє спокійно і точно, координує дії особового складу відповідно до ситуації.

Читайте більше: Історія програміста Сергія, який став очима артилерійської бригади.

Історія програміста Сергія, який став очима артилерійської бригади

Теми: артилеристивійськоГоловнезахисникиісторіїСПЕЦТЕМА: Війна з рф

Перегляньте Також

Житель Кременця намагався завербувати жінку для протиправної діяльності
NEWS

Житель Кременця намагався завербувати жінку для перевезення незаконних мігрантів

25.07.2025
На вулиці Винниченка у Тернополі пролунав вибух
NEWS

Сьогодні на вулиці Винниченка у Тернополі пролунав вибух

25.07.2025
32 тернопільські родини отримають допомогу
NEWS

32 постраждалі тернопільські родини отримають допомогу від міської ради

25.07.2025
Історія молодого військового подружжя
LIFESTYLE

Історія молодого військового подружжя на службі у 14 ОМБР

25.07.2025
У 24 роки прийшла до війська
NEWS

Сержант Кіт у 24 роки прийшла до війська

25.07.2025
Відійшов у вічність захисник Іван Пилипів
NEWS

Відійшов у вічність захисник з Тернопільщини Іван Пилипів

25.07.2025
завантажити ще
Наступний допис
Асоціація жінок України організувала ґрунтовний тренінг

Асоціація жінок України у Тернополі організувала ґрунтовний тренінг з управління проєктами

У селі Біла буд

У селі Біла на Тернопільщині буде припинене газопостачання

Опілля квас Опілля квас Опілля квас

Популярне

  • Хор Гомін виступатиме у Тернополі

    Популярний хор Гомін виступатиме у Тернополі

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • Шість з половиною годин Тернопільщина була в тривозі уночі 21 липня

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • Прогрес будівництва Варшавського мікрорайону у Тернополі

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • Жахливе ДТП в селі Дибще Козівської громади: загинули три людини

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0
  • На Тернопільщині поліція розшукує двох осіб (фото)

    0 поширень
    Поширити 0 Tweet 0

Свіжі публікації

Житель Кременця намагався завербувати жінку для протиправної діяльності

Житель Кременця намагався завербувати жінку для перевезення незаконних мігрантів

25.07.2025
На вулиці Винниченка у Тернополі пролунав вибух

Сьогодні на вулиці Винниченка у Тернополі пролунав вибух

25.07.2025
32 тернопільські родини отримають допомогу

32 постраждалі тернопільські родини отримають допомогу від міської ради

25.07.2025
Історія молодого військового подружжя

Історія молодого військового подружжя на службі у 14 ОМБР

25.07.2025
У 24 роки прийшла до війська

Сержант Кіт у 24 роки прийшла до війська

25.07.2025
Ровесник NEWS



ГО Медіа-центр Тернопіль

Тернопільські молодіжні новини "РовесникNEWS". Всі права збережено. Усі права на інформаційні матеріали, розміщені на сайті «РовесникNEWS» / rovesnyknews.te.ua, захищені українським законодавством про авторське право та інші суміжні права. При використанні, передруку інформаційних та фото-,відеоматеріалів сайту, гіперпосилання на «РовесникNEWS» має міститися в першому абзаці тексту. Точка зору редакції може не збігатися з точкою зору автора, а усі опубліковані матеріали не претендують на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації, а також може не поділяти погляди та думки, висловлені читачами сайту в коментарях до статей, а сам ресурс виконує винятково роль носія. Матеріали з поміткою (R) публікуються на правах реклами. Інформаційні матеріали сайту rovesnyk.te.ua є інтелектуальною власністю інтернет-ресурсу "РовесникNEWS".

Немає результатів
Переглянути всі результати
  • Віджет новин
  • КОНТАКТИ
  • Молодіжні новини
  • РЕКЛАМА НА САЙТІ

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.