Україна залишається однією з двох (після Росії) найбільш уражених епідемією ВІЛ-інфекції та СНІДу країн у Європі.
Кількість нових випадків інфікування ВІЛ і смертей від СНІДу в Україні продовжує зростати. Дедалі частіше у тих осіб, в яких ВІЛ-інфекцію виявляють вперше, одночасно діагностують туберкульоз, і дедалі частіше саме ця недуга вкорочує віку хворим на СНІД. Після інфікування людина може про це не здогадуватися, адже симптомів у неї немає. Кожна друга інфікована особа не знає про свій позитивний ВІЛ-статус.
Вірус передається:
— парентеральним шляхом (наприклад, при введенні ін’єкційних наркотиків, коли людина використовує для цього шприц, який до цього вже був у вжитку);
— від матері до дитини під час вагітності, пологів (якщо жінка не приймає спеціальних ліків) або грудного вигодовування;
— статевим шляхом (у незахищеному сексі).
В організм людини вірус проникає із кров’ю через ушкоджені ділянки шкіри або слизових. Вірус міститься у всіх рідинах: крові, спермі, вагінальних виділеннях, грудному молоці та лімфі.
Присутній він у сечі, сльозах, виділеннях із носа, слині, мокротинні, поті та блювотних масах, але у мізерних кількостях, заразитися ним при контакті неможливо. При поцілунках, кашлі, чханні, спільному користуванні посудом, туалетом чи душем він не передається, але може передатися при користуванні однією зубною щіткою, якщо і у вас, і у інфікованого кровоточать ясна. Або випадково поранитеся голкою (скажімо, сівши на лавку у парку і не зауваживши шприца). Або надасте допомогу людині з кровотечею (тому навіть якщо травму отримав ваш колега, не варто контактувати без латексних рукавичок).
«Підчепити» вірус можна й у стоматкабінеті, якщо інструменти не продезінфіковані. Передається він при сексі (вагінальному, анальному, оральному, хоч інфікування при оральному є найменш вірогідним). Презерватив не дає 100% гарантії, він може порватися чи зіслизнути, тож найкращий спосіб— мати постійного сексуального партнера і знати про його ВІЛ-статус.
В аптеці можна придбати експрес-тест на ВІЛ. За 15−20 хвилин отримаєте результат.
Україна на 100% забезпечена ліками для антиретровірусної терапії. Якщо ВІЛ-інфікований не приймає цих препаратів, заражає протягом року приблизно двох осіб. Якщо почав приймати на ранніх стадіях, ризик передачі вірусу знижується на 96%. Така людина може жити повноцінним життям і мати здорових дітей.
Джерело: Наталія Дружбляк wz.lviv.ua
Прокоментуйте