Від серпня 2020 року в Україні працює ринок газу, на якому діють десятки постачальників. Кожен з них пропонує споживачам свою ціну та свої тарифні пропозиції. Єдиного державного тарифу на газ більше немає і не може бути.
У жителів Тернопільщини є можливість вільно обрати постачальника. Це можна зробити в дистанційному форматі – наприклад, через «Приват-24» або кабінет споживача газу.
Серед усіх постачальників одну з найбільш вигідних пропозицій має державний Нафтогаз. З фіксованим помісячний тариф 7,22 гривні за кубометр газу станом на січень.
У періоді грудня-січня 2020-2021 років у Європі суттєво збільшилась ціна на газ. Фіксувалося зростання на понад 10 відсотків за добу.
Вже у лютому ціна газу для більшості українців могла б зрости до 12 гривень за кубометр і вище, держава встановила верхню межу для ціни від будь-якого постачальника, а саме: 6,99 гривні за кубометр.
Така ціна діятиме для споживання газу з 1 лютого
Буде обмежений і тариф на розподіл газу. Після внесення Верховною Радою відповідних змін до законодавства тариф на розподіл в усій країні не буде вищим, ніж 1,79 гривні.
Чому не можна застосувати таке обмеження за ціною газу вже з 1 січня, а не з 1 лютого?
Держава не може просто скасувати ринок газу, бо це може призвести до банкрутства держави.
Держава захищає від найвищих цін, які прогнозуються у лютому (12 гривень за куб і вище), враховуючи ситуацію, що склалася зараз на ринках у Європі. Те, що ми спостерігаємо у січні, тільки початок загрози.
Що повинні зробити на рівні місцевої влади?
В кожній області, в кожній громаді місцеві очільники мають показати людям, які можливості по заміні постачальника реально існують. Змінити постачальника – це справа 15 хвилин, вирішується дистанційно онлайн. Але люди – і особливо це стосується українців старшого віку – не повинні самостійно відшукувати в інтернеті, хто може бути постачальником. Так, держава каже: найбільш зручний варіант це державний Нафтогаз. Але і про цей варіант, і про інші варіанти, якщо вони доступні, людей повинні детально проінформувати місцеві очільники.
Скільки часу діятиме знижена ціна?
Верхня межа для ціни газу для усіх постачальників встановлюється до кінця опалювального сезону.
Якщо ціна газу на ринках у Європі знизиться і дозволить компаніям чесно виставляти ціну нижче, ніж 6,99 гривні за кубометр, тоді обмеження буде скасовано.
На що очікувати з іншими тарифами – зокрема, на тепло і воду?
Це ключове питання для місцевої влади по всій країні. Саме на місцевому рівні контролюється, як працюють теплокомуненерго та постачальники води. Важливо – перевірити обґрунтованість тарифів та не допускати завищення.
Що буде з тарифом на електрику?
Для всіх побутових споживачів діятиме ціна за електрику 1,68 гривні.
Для тих, хто використовує електрику для опалення, Уряд передбачить спеціальний механізм субсидій.
Прокоментуйте