Навчання в українських вузах вже з наступного навчального року (тобто, з осені 2020 року), може сильно подорожчати.
“Націнка” буде різною – від 10-20% до 100% в залежності від навчального закладу і спеціальності.
Нововведення торкнуться контрактної форми навчання та тільки державних вузів. Для приватних навчальних закладів формально нічого не змінюється, але не виключено, що вони також підтягнутий цінники.
Справа в тому, що з цього року змінюється механізм формування цін на навчання за контрактом. До сьогоднішнього дня вузи виставляли цінники на свій розсуд. Вартість навчання щороку підвищувалася, але незначно – в середньому, на відсоток інфляції.
Але в пріконечних положеннях до бюджету-2019 зазначено, що в 2020 році вартість навчання на контракті в вузах повинна становити не менше 60%, в 2021 році – 70%, у 2022 році – 80% від якогось індикатива (сума, яку витрачає держава на підготовку одного студента-бюджетника).
Сам индикатив поки точно не визначений. Конкретніше цифри для кожної спеціальності повинно прорахувати профільне міністерство. Але відомо, що в минулому році навчання середньостатистичного студента коштувало бюджету близько 45 тисяч гривень на рік. А за деякими спеціальностями сума доходила до 90-130 тисяч гривень на рік. Якщо відштовхуватися від цих цифр, то виходить, що мінімальний цінник для контракту з наступного навчального року буде 27 тисяч гривень, а в майбутньому – ще вище (у 2021 році – 31,5 тисяч, з 2022 року – 36 тисяч гривень). Для порівняння: зараз в багатьох вузах пропонують вчитися на контракті за 14-18 тисяч гривень в рік.
У подорожчання є аргумент – можливо, будуть вчити краще. Але це – лише в перспективі й то не точно. А платити дорожче доведеться вже зараз.
“Зрозуміло, що таке дороге вищу освіту багатьом буде просто не по кишені. Деякі сім’ї зовсім відмовляться від вузівських дипломів для своїх дітей, а ті, хто багатший, почнуть ще більш активно придивлятися до закордонних ВНЗ. Там можна вчитися або взагалі безкоштовно, або за тими ж цінами, які анонсують у нас. Але якість освіти вище, та й перспективи набагато привабливіше, ніж в Україні “, – вважає голова Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
“Країна” розбиралася, чому в Україні різко подорожчає вищу освіту.
Мінімум – 27 тисяч на рік
У пріконечних положеннях до бюджету-2019 зазначено, що вже з цього року змінюється механізм визначення вартості вищої освіти на контрактній формі навчання в державних вузах. У 2020 року мінімальна ціна повинна становити не менше 60% від середнього розміру фінансування підготовки фахівця на умовах держзамовлення (без урахування витрат на стипендії). У 2021 році ця показник виросте до 70%, а в 2022 році – до 80%.
Правда, будуть “знижки”. Для вечірньої форми навчання – мінус 25%, для заочної та дистанційної – мінус 50%. Але, наприклад, для отримання ступеня магістра доведеться платити більше (индикатив збільшується на 30%).
Щоб запустити новий механізм, Кабмін ще має ухвалити відповідну постанову. Крім того, міністерству освіти належить визначити індикативи конкретно для кожної спеціальності.
Втім, вже зараз можна приблизно прорахувати нову мінімальну вартість контракту в вузах. За підсумками минулого року навчання середньостатистичного студента -бюджетніка коштувало державі близько 45 тисяч гривень. 60% від цієї суми – 27 тисяч гривень. Тобто, курс вищої освіти і диплом бакалавра за новими цінами обійдуться майже в 110 тисяч гривень, а з магістерської ступенем – ще дорожче (до 130-150 тисяч).
У найбільш рейтингових, вітчизняних вузах такою ціною вже зараз нікого не здивуєш. Навчання на контракті там коштує навіть дорожче.
Наприклад, в Київській національному університеті ім Шевченка рік навчання за напрямом “Педагогіка” обійдеться в 29,9 тисяч гривень, “Історія” -35,1 тисяча, “Право” – 53 тисячі. Іноземна філологія, економіка, фінанси стоять по 65,1 тисячі.
В університеті “Києво-Могилянська академія” за гуманітарні науки доведеться викласти 28,8 тисяч гривень на рік, за економіку – 30 тисяч, за право і міжнародні відносини – 50 тисяч. В КПІ гуманітарні науки, економіка і комп’ютерна інженерія стоять 30,6 тисяч гривень на рік. У Національному університеті ім Богомольця майбутні педіатри платять 28,4 тисячі, а стоматологи 38,4 тисячі гривень на рік.
Але в більшості вузів ціни для контрактників набагато нижче. Скажімо, в Полтавському технічному університеті ціни на більшість спеціальностей варіюються від 12 до 14 тисяч гривень на рік. У Київському університеті дизайну контракт коштує близько 20 тисяч, в Національному авіаційному університеті -18,6 тисячі У тому ж КПІ багато спеціальностей стоять до 20 тисяч гривень, скажімо, філологія -17,7 тисяч, соціологія -16,1 тисяч, екологія – 12 ,5 тисяч. Виходить, що якщо мінімальну планку піднімуть до 27 тисяч, навчання за багатьма напрямками подорожчає на 7-10 тисяч на рік, а за деякими – більше ніж удвічі.
“При цьому вузи можуть виставляти ціни на контракт вище запропонованого мінімуму. Для цього вони повинні надати профільному міністерству відповідні розрахунки за собівартістю підготовки студентів. Але не можна буде ставити цінники нижче», – пояснили нам Державному університеті інфраструктури та технологій.
Чому дорожчають дипломи
Про те, що доведеться підвищувати ціни на контракт, міністерство освіти вже попереджає викладачів як в приватних бесідах, так і на офіційних зустрічах в вузах Як зазначив на нещодавній зустрічі з викладацьким складом Ужгородського національного університету заступник глави Міносвіти Єгор Стадний, для нових абітурієнтів ціни на контракт можуть вирости до 30%. Найбільше подорожчають найпопулярніші серед вступників напряму – економіка, право, міжнародні відносини та ін.
“Ми очікуємо збільшення надходжень до університету за рахунок контрактних коштів. Це збільшить і оплату праці. Якщо порахувати навчання у репетитора і навчання в університеті, то репетитор вже бере більше, ніж університет”, – заявив Стадний.
Представники вузів розповіли “Країні”, що профільне міністерство аргументує необхідність перегляду цін для контрактів тим, що, нібито, зараз у багатьох вузах вони явно занижені. В результаті держава не тільки повністю платить за бюджетників, але ще і частково дотує навчання контрактників.
“Є вузи, в яких на контракті можна вчитися за 10-15 тисяч гривень в рік. Це не покриває реальних витрат на підготовку фахівців. Щороку напередодні нового набору – зазвичай в квітні-травні – університети проводять моніторинг цін на навчання контрактних студентів за своїми “конкурентам”. і намагаються “сильно не вибиватися”, боячись втратити в наборі студентів-контрактників. Така практика не сприяє розвитку університетів “, – говорить ректор Харківського технологічного університету КРОК і екс-проректор ХАІ Віталій Зайцев. На його думку, багато вузів самі загнали себе в свого роду пастку, так що тепер доведеться готується до “шокової терапії” – різко розуміти ціни на контракт.
“Хіба що рейтингові університети можуть дозволити собі виставляти порівняно високу вартість навчання. Решта вважають тільки витрати на підготовку студентів і зарплати викладачів. Чи не враховують або частково комуналку, ремонти, кошти на розвиток вузу. Інакше ціна виходить неконкурентною, та абітурієнти просто йдуть до вузів, які можуть запропонувати більш низький цінник “, – зазначив” не для преси “представник одного з державних київських вузів.
Варто відзначити, що в державних ВНЗ тему підвищення цін на контракт взагалі коментують вкрай неохоче. Одні посилаються на те, що поки точно нічого невідомо – немає ні міністерських індикативів, ні постанови Кабміну, які повинні запустити нових механізм. Ось, мовляв, коли все це з’явиться, тоді і прокоментуємо.
В інших вузах відкрито говорять, що побоюються “репресій” міністерства. Нібито, якщо зараз відкрито визнати, що вчили студентів по явно заниженими цінами, то відразу виникнуть питання.
Тим часом, в приватних бесідах викладачів кажуть, що підготовка студента навіть при мінімальних стандартах якості зараз не може коштувати дешевше 20 тисяч гривень на рік, а якщо враховувати всі витрати, в тому числі, на розвиток вузу – сума збільшується до 40 тисяч.
Чи будуть вчити краще?
На думку В’ячеслава Зайцева, з підвищенням мінімальної планки по вартості контракту в вузах можна буде розраховувати і на поліпшення якості освіти. Наприклад, вузи зможуть залучати більш іменитих викладачів на збільшені зарплати, розвивати матеріально-технічну базу та ін.
Підвищенню рівня наших вузів повинні сприяти і нові умови фінансування. В кінці минулого року Кабін затвердив постанову №1146, в якому прописана нова формула. Якщо раніше гроші з бюджету давали строго в прив’язці до кількості студентів, то тепер це – тільки один з декількох факторів.
Інші складові формули – позиції в міжнародних рейтингах, наукова діяльність, наявність грантів тощо. У наступному році до цього списку додасться також показник працевлаштування випускників.
Перехід на нову формулу буде поступовим. В цьому році фінансувати по-новому стануть близько 140 вузів. При цьому деякі отримають більше грошей, ніж в минулому році (в межах 20%), деякі таку ж суму, а деякі менше (95-99% від фінансування в 2019 році).
Так, Сумському державному університету і Запорізької політехніці дадуть грошей на 20% більше, ніж в минулому році, Дніпропетровської політехніці – на 17% і т.д.
При цьому, скажімо, Вінницький торговельно-економічний, Харківська юридична академія ім Ярослава Мудрого, отримають в цьому році тільки 95% від торішнього фінансування, Національний педагогічний університет ім. Драгоманов – 96,1%.
Почасти в зміні формули є сенс. “Вузи перестануть за всяку ціну гнатися за потрібною кількістю студентів. Зараз деякі, побоюючись, що доведеться скорочувати викладацькі ставки, навіть не відраховують або відраховують мінімально за неуспішність. А це прямо впливає на якість освіти і рейтинг вузу в середовищі роботодавців”, – говорить Зайцев.
Такий підхід, по-суті, запускає чистку ринку. Про те, що в Україні занадто багато вузів влади говорять уже давно. Але закрити “зайві” навчальні заклади досі ніхто так і зважився. Нова формула фінансування дозволить урізати до мінімуму зміст “поганих” вузів, і з часом вони будуть змушені закриватися самі.
Тим більше, що якщо до недавніх пір у невеликих регіональних вузів була надія заробляти на контрактників, то тепер в цей джерело доходів під великим питанням.
“За такі гроші можна вчитися в Польщі”
Втім, якість освіти, якщо і виросте, то явно не відразу. А ось платити за навчання набагато дорожче доведеться вже з нового навчального року.
І, як вважають в деяких вузах, далеко не всі вступники погодяться на такі умови.
“Ми таку ціну (27 тисяч гривень на рік – Ред) просто не можемо поставити. Для більшості українських сімей вона непідйомна. У нас, щоб там не говорили про якість освіти, на перше місце все ж виходить ціна. Якщо якійсь вуз запропонує на 2-3 тисяч дешевше, то йдуть туди. Я не кажу про рейтингові університетах, там дипломи цінуються набагато вище, і до них йде найбільш платоспроможна батьківська аудиторія. Але для більшості вузів проблема зібрати гроші навіть за нинішніми розцінками. Доводиться відраховувати студентів, навіть відмінників, за неуп ату “, – говорить один з викладачів.
У державних вузах побоюються відтоку надходять в приватні інститути. Адже на них нові правила не поширюються, і вони можуть виставляти будь-які цінники.
Не виключено, що якщо в державних ВНЗ розцінки піднімуться, то за ними підтягнуться і приватники. Але для залучення абітурієнтів вони все ж збережуть розрив в ціні з державними вузами хоча б в кілька тисяч гривень.
Ще одна загроза – масовий відтік українських студентів за кордон. Власне, цей процес же йде. У сусідній Польщі, станом на минулий рік, навчалося близько 35-40 тисяч українських студентів, це 55% всіх студентів-іноземців. Також наші вступники активно їдуть вчитися до Німеччини, Франції, Австрії. Національною мовою в багатьох вузах взагалі можна вчитися безкоштовно. Платні програми реально знайти за 800 -1000 євро в рік. Тобто, новий мінімальний цінник в Україні в 27 тисяч гривень – це практично ті ж гроші.
“Я плачу за навчання тисячу євро на рік. Ще приблизно в 500 євро в місяць обходиться проживання, харчування, транспорт, підручники, але за рахунок підробітків я ці витрати майже компенсую. Батьки дають 200-300 євро на кишенькові витрати. Після закінчення школи думала надходити до Києва, але потім порахували, подумали, і зупинилися на Польщі. у столичних вузах вчитися на економіста на контракті вже на той момент було дорожче, ніж в Польщі, а зараз взагалі захмарні гроші. і, як розповідають знайомі, побори при цьому ніхто не відміняв – платять і на іспити і за пропускна ки. Тут такого немає. І майже гарантована робота за фахом після закінчення вузу “, – розповіла студентка-третьокурсниця одного з польських вузів Оксана.
“В Європі гостро стоїть питання старіння націй. Багато країн потребують припливу не тільки нових робочих рук, а й умів. Тому все активніше залучають молодь. Наприклад, в Німеччині навчання на німецькому в місцевих вузах безкоштовне, а з прийняттям нового міграційного законодавства без проблем можна і працевлаштуватися після закінчення вузу. Те ж саме в Польщі. Тому наша молодь буде активно їхати. Наші ж влади, судячи з усього, так до сих пір і не зрозуміли, що найцінніший актив – це люди. і їх потрібно всіма силами утримувати на батьківщині, в той м числі, надаючи можливість отримувати доступне вищу освіту. Можливо, державі варто було б навіть дотувати навчання контрактників, пропонувати стипендії, гранти, доступні кредити, – підсумував Василь Воскобойник.
Прокоментуйте