Серед мільйонів біженців, що оселилися по всій Європі, значна частина має власні авто, на яких і приїхала. Адже всі пам’ятають величезні пробки з власного автотранспорту на кордонах. Зараз усі ці авто знаходяться у інших країнах, та їх хазяї мають навчитися справлятися з повсякденними турботами автовласника у незвичних умовах. Звичайно, найбільш неприємне тут — ціни, які у інших європейських країнах відрізняються не в кращу сторону. В Україні ми знаємо, де знаходиться дешевий і хороший сервіс, та маємо сайт Avto.pro, де можна вигідно купити будь-які запчастини. У Європі можемо покладатися тільки на інтернет або на добру пораду.
Що каже статистика
Україна (якщо не зважати на країни-агресори зі сходу) дійсно найдешевша країна в Європі для утримання авто. Найближче до нас знаходяться Польща, Угорщина, Болгарія, де в середньому витрачають на автомобіль 364 євро на місяць і за паливо, і за сервіс. До топу найдорожчих місць для автомобіліста входять скандинавські країни (Норвегія, Данія, Фінляндія), Голландія та Італія. Враховуючи ціни на ремонт і паливо, утримання авто тут обійдеться близько 708 євро на місяць. Для біженця це може бути непід’ємними витратами, але не все так страшно. Ціни на бензин — даність, з якою прийдеться змиритися (з іншого боку, там хоча б є бензин). Вартість обслуговування можна значно скоротити, якщо прислухатися до порад нижче.
Порада № 1: Розпитуйте оточуючих
В інтернеті є все, в тому числі купа реклами як явної, так і неявної. Недосконало знаючи мову та особливості місцевої комунікації, ви ніколи не знайдете в інтернеті найдешевший варіант, навіть якщо він знаходиться у вас під носом. Але навіть якщо ви будете розмовляти жестами, ви зможете донести до оточуючих, що вам треба виправити авто за невеликі гроші. І вам точно допоможуть, адже це зрозуміле кожному бажання. Не зупиняйтесь на першої отриманої відповіді і зберіть декілька варіантів, щоб обрати найкращий.
Порада № 2: Не погоджуйтесь на ремонт одразу
Відвідавши названі адреси, дізнайтеся, в яку суму оцінюють потрібний вашому авто ремонт. Не погоджуйтесь на заявлене, навіть якщо вас влаштовує ціна. Зберіть декілька думок і порівняйте їх між собою. Якщо суми і навіть причини поломки відрізняються від майстерні до майстерні, треба отримати ще один вердикт.
Порада № 3: Купить зчитувач кодів
Третя думка може бути у вас в кармані, якщо там є OBD-II — пристрій для зчитування кодів. Якщо ні, обов’язково придбайте. Це можна зробити дешево, наприклад, на Amazon чи Ebay. Зчитувач розшифрує коди несправності і надасть міцний ґрунт, з якого ви можете почати в переговорах з майстрами.
Порада № 4: Все, що можете, робіть самі
…а можете ви набагато більше, ніж уявляєте. Саме тут на поміч прийде інтернет, причому знання мови зовсім непотрібне. Ви можете отримати будь-які інструкції рідною. Дізнайтеся, як самостійно зробити ТО, замінити мастила, різні фільтри. Це елементарні процедури, для яких не потрібні ні спеціальні навички, ні обладнання. Задавшись ціллю, можна також міняти гальмівні колодки. Потрібні розхідники теж треба шукати. Аналогів Автопро в Європі немає, але є бюджетні інтернет-магазини, такі як Oscaro чи Mister Auto, а також всюдисущі Amazon та Ebay.
Порада № 5: Купуйте вживані та відновлені запчастини
На Ebay та Amazon також можна купити вживані запчастини або відновлені офіційно. І те, і інше безпечні та дуже економні варіанти, якими не варто нехтувати. Але краще у такому разі порадитися з професіоналом. У Європі, як і в Україні, можна купити запчастини самостійно і попросити встановити їх на сервісі. Майстер може порадити вам, куди звертатися, але краще перевірте декілька місць.
Головна порада — не соромтеся свого бажання зменшити витрати, і щиро кажіть усім, що маєте обмежені кошти. Крім співчуття до долі біженця, ви також отримаєте емпатію від тих, хто намагається економити так само. А в Європі таких людей більш, ніж достатньо. Пройде трохи часу, і ви обов’язково навчитесь місцевим способам «зламати систему».
Прокоментуйте