Народний депутат України та член Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій, Володимир Воронов, розповів онлайн-виданню Liga.net про проблеми в дошкільній сфері. За його словами, перша «біла пляма» – це зарплати вихователів, яка після вираховування податків становить 5 240 грн, а інша частина працівників садочків отримує менш як 5 000 гривень на місяць:
Зарплата технічного персоналу, помічників вихователів (нянь), медсестер, психологів, учителів музики, фізкультури не дотягує навіть до 4 000 гривень на місяць.
Нардеп зазначає, що зарплата медсестри, яка відповідає за здоров’я і життя дитини, та двірника – однакова, але рівень відповідальності цих працівників неможливо порівняти. Володимир Воронов також додає, що подібна проблема із зарплатами існує й в інклюзивно-ресурсних центрах, де працівники, які працюють з дітьми по 40 годин в тиждень, отримують 5 000 гривень:
Більшість всіх цих людей п’ять років здобували вищу освіту. Педагогічний склад садків: це бакалаври, спеціалісти та магістри. І тепер за свою роботу вони мають мінімальну в Україні зарплату.
Пан Воронов ознайомлює з результатами дослідження Центру соціальних і трудових досліджень: у 9% сімей – працівників дитсадків – до початку карантину не вистачало грошей на їжу:
Третина працівників дитсадків немає можливості відкладати хоч якісь заощадження, а більшості з них складно купувати одяг. Тобто максимально викладаючись на роботі, люди не в змозі закрити навіть свої базові потреби. Але найгірше, що матеріальне становище сімей у 67% опитаних, за період карантину погіршився: чверть працівників дошкільних установ постійно живуть в борг, 14% виживають шляхом підробітку, 46% виходять з ситуації, харчуючись з власних городів або підсобних господарств.
У таких умовах живе не так мало людей, як здається, запевняє нардеп. Згідно з результатами Державної служби статистики України, в українських садках працює 311, 6 тисяч людей, з них приблизно 136 000 педагогів і до 176 000 працівників. З кожним роком їхня кількість зменшується – люди масово звільняються:
Пан Воронов зазначає, що сьогодні адміністрація багатьох міських садочків не може знайти інструктора з фізкультури, музичного керівника, психолога. Що вже казати про сільські дитячі садочки:
Відповідно зростає навантаження на тих співробітників, які поки ще тягнуть: більша частина з них зізнається, що стикаються з понаднормовою роботою і непередбачуваністю робочого часу, а 20% працівників дитсадків працюють у вихідні. При цьому стрес від своєї роботи вони оцінюють у 8-10 балів за десятибальною шкалою.
Нардеп повідомив, що Комітет ВРУ з питань освіти, науки та інновацій уже ініціював підвищення зарплати працівникам всієї сфери освіти, зокрема й категоріям працівників дитсадків. Механізм підвищення зарплати розроблює робоча група Міносвіти.
Окрім зарплати, в дошкільній сфері існує ще й проблема з чергами, додає нардеп, але завдяки приватним садочкам з’явилось чимало вільних місць:
З початку року в Україні створено 2846 нових місць у садочках – 1439 місць забезпечили приватні дитсадки, 1407 – державні та комунальні. Звичайно, з урахуванням того, що в країні понад 30 000 дітей стоять в черзі в дитсадок, а працюючі дошкільні заклади перевантажені вдвічі, це крапля в морі.
Нардеп висловив думку, що в нинішній ситуації, коли держава не в змозі в повному обсязі забезпечити потрібну кількість місць у садочках, проблему починає вирішувати бізнес:
Саме час подумати про державно-приватне партнерство в цій сфері. Це допоможе знизити ціни в приватних дитсадах, непосильну для більшості українців, урізноманітнити вибір дошкільних закладів і швидко розв’язувати проблему черг.
Прокоментуйте