Сенсаційна знахідка від Природного заповідника “Медобори”.
Ophrys apifera Huds.
Науковцями заповідника (Галина Оліяр та Галина Баранчук) спільно із представником управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА (Ірина Леньків) під час натурних обстежень для створення в майбутньому об’єктів природно-заповідного фонду на одній із ділянок в Тернопільському районі виявлено надзвичайно рідкісну орхідею комашник бджолоносний, офрис бджолоносна, офрис бджолоносний (Ophrys apifera Huds.). Природоохоронний статус виду: занесений до Червоної Книги України. Зникаючий. Занесений до Додатку II CITES.
Рідкісна рослина
Дотепер орхідею в Україні фіксували лише по декілька особин у двох місцезнаходженнях – на південному берегу Криму (від Севастополя до Ялти).
У 2010 р. одноразово виявлено у Галицькому національному природному парку на заході України.
Комашник бджолоносний – багаторічна трав’яна рослина 20-45 см заввишки. Стебло з 4-7 сизувато-зеленими листками при основі та кількома листовими піхвами з невеликими листовими платівками у середній частині.
Листки прикореневої розетки відмирають у середині травня. Суцвіття розгалужене, до 18 см завдовжки, з (2)3-8(10) квіток. Квітки великі (до 2,5 см у діаметрі), жовто-коричневі, нагадують бджолу, пелюстки зовнішнього кола рожеві, червоні, білі. Губа трилопатева, до 1,5 см завдовжки, оксамитова, з коричневим малюнком. Цвіте у квітні-червні.
При відсутності комах-запилювачів або у несприятливих умовах звичне для рослин перехресне запилювання замінюється самозапиленням. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.
Прокоментуйте