Війна суттєво вплинула на освіту в цілому. Багато хто з абітурієнтів наново переглядають свої плани, обирають виші, змінюють навчання в Україні на навчальні заклади поза межами нашої держави. Це реалії з якими вчаться жити усі.
Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка цього річ вручив дипломи першим магістрам нової освітньої програми: «Психологія бізнесу і управління». Поступали магістри з радістю й впевненістю у завтрашній день, а завершували навчання під звуки сирен та написання наукових робіт в укриттях. Однак попри всі перешкоди, випускники отримали свої дипломи, а Україна збагатилася фахівцями в сфері психології бізнесу.
Перші первістки, перші бажані та очікувані… саме так про магістрів відгукуються в університеті. Їх усіх знають по іменах, й з трепетом розповідають про діяльність кожного.
«Дуже багато спекулянтів…»
Освітня програма «Психологія бізнесу і управління» відкрила свої двері для абітурієнтів у 2021 року. Тут готують бізнес-тренерів, коучів, HR-менеджерів й звісно психологів. Дана програма є актуальною й затребуваною в нашому суспільстві.
– Надзвичайно радий, що нашою освітньою програмою, (ОП) новою, перспективною, і першими її випускниками цікавляться так активно. Випускники ОП «Психологія бізнесу і управління» це ті люди, які успішно застосовують на практиці все те, що вони почули, навчилися в університеті. Це ті люди, які стають HR, стейкхолдерами, психологами бізнесу, практикуючими психологами, лобістами. Саме перший випуск уже допомагає нам, підказує, на що варто звернути увагу, що додати або ж навпаки вилучити, тому ми вдосконалюємося, працюємо, вчимося, навчаємо. Свого часу я був першим випускником історичного факультету, й добре пам’ятаю наскільки це хвилююче і відповідально, – розповідає ректор ТНПУ ім. В. Гнатюка Богдан Буяк.
Богдан Богданович акцентує, що освітня програма готує справжніх фахівців.
– Я б хотів щоб всі звернули увагу на слово справжніх. Чому? На сьогоднішній день на ринку дуже багато спекулянтів, у сфері рекрутингу, HR-менеджменту, тренерства, коучингу й психологів. Я ж вважаю, щоб надавати певну послугу, ти маєш мати відповідну освіту в даній галузі. Завдяки тому, що такі спекулянти надають свої послуги «професійно», як вони запевняють, до справжніх фахівців виникає недовіра, знецінення, відповідно професійний розвиток нашої держави призупиняється. Психологія бізнесу і управління являється практико-орієнтованим варіантом для бізнесменів, підприємців, управлінцем, тому що на даний час ці сфери потребують психологічної, реальної підтримки, особливо в умовах світових потрясінь, таких як пандемія, війна. Наші перші випускники це гордість, бо вони вчилися як і інші наші студенти в дуже складний період, багато хто покидав країну і продовжив навчання за межами України, вони хвилювалися, боялися, але змогли. І це велике досягнення!, – відверто розповідає ректор.
– Для університету і для мене особисто випуск перших магістрів освітньої програми “Психологія бізнесу і управління” є вагомою подією, знаковою, особливою. Адже це не прості магістри, це кваліфіковані психологи, спеціалізовані саме у бізнесі і управлінні, обізнані з специфікою психологічного супроводу підприємницької та управлінської діяльності, навчені розв’язувати психологічні проблеми організацій, бізнесменів, управлінців.Я називаю цих магістрів «своїми», адже це перші студенти, перший випуск, це як перша любов – запамятається назавжди. В цих студентів вкладено багато роботи, ідей, знань, переживань, надій і сподівань. І можу вже сказати – це було не намарно. Вони дуже гарно себе показали. Усі без виключення є старанними, компетентними й вмотивованими. Більше того, багато з них уже почав працювати по професії, ще у процесі навчання, – ділиться доктор психологічних наук, професор,завідувач кафедри психології Тернопільського національного педагогічного університету ім.. В. Гнатюка Марина Орап.
– Хочу окремо відзначити саме наших магістрів заочної форми навчання. Студенти, які поєднували навчання з професійною діяльністю, були активно вмотивовані, жадібно опановували знання і як результат – чотири дипломи з відзнакою. Це приклад сучасних студентів – вони хочуть вчитись, пишуть наукові роботи, розв’язують кейси, виконують самостійні завдання, проводять тренінги, коуч-сесії, консультації, здійснюють емпіричні дослідження тощо. Тому ми дуже пишаємось нашими випускниками, їхніми прагненнями і здобутками. Я горда за університет, адже тут створені такі умови в яких хочеться вчитися і вчити, створювати нові освітні програми і отримувати освіту, здобувати знання і реалізовувати наукові проєкти. І без перебільшення, я вважаю наш університет одним з кращих закладів вищої освіти України. Тут народжуються і зростають таланти, науковці, бізнесмени, і, наголошу – психологи бізнесу і управління, які можуть себе реалізувати в багатьох сферах і бути дуже успішними. Тому користуючись нагодою запрошую усіх абітурієнтів дізнатися більше про освітню программу «Психологія бізнесу і управління» й обрати для себе професію, яка повяже ваше життя з психологією, а отже – буде завжди потрібною і популярною!, – розповідає професорка.
– Підготовка висококваліфікованих психологів бізнесу і управління – беззаперечно вимога часу. Виконувати професійну діяльність в умовах стресу, війни, динамічних соціально-економічних політичних змін – це виклик сьогодення. Скажімо актуальною тенденцією в європейських, американських компаніях є систематичний моніторинг психологами, HR-фахівцями надмірного інтелектуального та емоційного навантаження працівників усіх рангів і відповідно до контрольного зрізу впровадження практики «stress leave» – періоду, коли працівнику пропонують взяти оплачуваний «time out» і відновити сили. Тому здобуті знання й уміння психологами бізнесу і управління сприятимуть насамперед успішній реалізації ними різних напрямів професійної діяльності, а також допоможуть залишатися конкурентоспроможними на сучасному ринку праці, зокрема у сфері бізнесу, підприємництва, управління, – каже Ярослава Євгенівна.
– Щодо працевлаштування, то хочу розвінчати міф і сказати, що спеціальність за якою ми готуємо психологів бізнесу і управління є 053 психологія, тому наші випускники бакалаври та магістри мають суттєві переваги. Фахівці, яких готуємо ми можуть працювати як і у сфері освіти, соціально-психологічних службах, так і у системі підприємницького, економічного торгівельного сектору; у рекламних, рекрутингових та маркетингових агенствах; в аналітичних, експертних, консалтингових та коуч-центрах; комунікаційних та соціологічних компаніях; науково-дослідних інститутах і вищих закладах освіти тощо, – додає пані Кальба.
Актуальність освітньо-професійної програми у тому, що вона є практико-орієнтованою. Перед проєктною групою – командою, яка працювала над розробкою цієї програми апріорі стояло завдання створити унікальну програму, яка б відповідала міжнародним стандартам якості і відображала симбіоз теорії та практики, мультидисциплінарний підхід.(бакалаврського) рівня освіти Ярослави Кальби.
– Компетентні, мотивовані, цілеспрямовані, впевнені у собі фахівці. Ми називали їх «наші дорослі студенти». Тут мова не про роки, а про те, що вони зрілі особистості, для яких і вибір професії, і весь освітній процес – відповідальний та важливий. Я вдячна першим магістрам психології бізнесу та управління (а їх 11) за 1,5 року чудової співпраці, за те, що довірили нам своє професійне становлення. Не маю жодного сумніву в тому, що вони зможуть застосувати набуті знання у практичній діяльності. Адже сьогодні ця професія є надзвичайно актуальною та затребуваною і ми віримо, що наші психологи зроблять вагомий внесок у розбудову держави, – підсумувала заступниця декана факультету інституту педагогіки та психології Ганна Чайковська.
Пишаємося нашим краєм, університетом та молодими фахівцями. Справді, з таким професійним та відповідальним підходом, людей своєї справи ставатиме більше.
Прокоментуйте