Навесні багатьох із нас діймає ця проблема — шкіра суха, лущиться, пече. Подекуди вона така “стягнута”, що болить навіть від легкого дотику, пише газета “Експрес”.
Як же зарадити лиху?
— Уся річ у порушенні pН шкіри, — пояснює Жанна Приходько, лікарка-дерматокосметолог. — Це водневий показник, величина, що показує ступінь лужно-кислотного балансу нашого покриву. Він вимірюється у межах від 0 до 14. Значення від 0 до 6,9 означає кисле середовище, 7 — нейтральне, 7,1 — 14 — лужне. У нормі поверхня шкіри має кислу реакцію. Ця так звана кислотна мантія шкіри утворюється з суміші молекул поту та шкірного сала, а також органічних кислот (лимонної, молочної тощо), які є результатом біохімічних процесів, що відбуваються в епідермісі. Така мантія забезпечує захист шкіри від патогенних мікроорганізмів.
— Що впливає на рівень рН?
— Він залежить від віку, внутрішнього здоров’я людини, засобів гігієни. При певних ендокринних недугах (як-от діабет), гормональному дисбалансі (наприклад, у період статевого дозрівання) стан шкіри порушується. У разі вугрової хвороби рН зростає до 7. Має свої особливості й шкіра немовлят: шкірний жир у цьому віці ще недостатньо виробляється, тому рН у малят нейтральний. Тому шкіру в них потрібно додатково зволожувати і змащувати. Колись наші бабусі використовували для цього натуральну олію і навіть смалець. Непогана альтернатива — косметична олія, яка швидко всмоктується.
— А що найчастіще провокує пересушування шкіри у дорослих?
— Вмивання водою (особливо хлорованою) саме по собі знижує кислотність шкіри. Нормальна здорова шкіра відновлює своє кисле середовище через дві години. Уражена — за чотири і більше. Ще більше часу потрібно, щоб поновитися після вмивання милом, адже воно містить луг. Якщо ж у милі ще й міститься протимікробна речовина, вона знищує корисні бактерії. І що частіше застосовують агресивне мило, то інтенсивніше у шкіри виробляється захисна реакція, продукується надмір жиру. Врешті корисні бактерії опиняються в незвичних умовах, а шкідливі здобувають перевагу. За таких умов може розпочатися запальний процес.
— Як же запобігти пересушуванню шкіри?
— Приймати душ з мийними засобами — лише раз на добу. Антибактеріальне мило варто замінити на звичайне (краще — рідке) і підживлювати та зволожувати шкіру спеціальними косметичними засобами для тіла чи навіть простою нерафінованою олією або ж маслом після миття.
Прокоментуйте