У селі Ладичин, що на Тернопільщині, вирощують спаржу. Зараз збирають урожай. Шість років тому засадили поле площею три гектари. Про це Суспільному розповів фермер Ігор Околович.
За його словами, догляд за спаржею — кропітка робота.
“Це в нас поле спаржі, яке має 4 роки, тут тільки пів гектара, воно посаджене завузько, пізніше ми заберемо один рядок, аби розширити. Минулого року сезон спаржі розпочався 28 квітня, а цього року аномальне тепло було напочатку квітня і воно дало початок росту спаржі. Ми вже були захоплені, що вона тут почала рости, а потім холод прийшов і зупинили нашу роботу на 2 тижні. Зараз знов відновлюємо, сьогодні перший збір після холодів. Думаємо, що зараз буде тепло, то вона буде давати урожай. Закінчується збір спаржі 22 червня”.
Процес вирощування
Вирощують спаржу з насінин, каже Ігор Околович. Три роки не збирають, а дають рослині зміцніти. Лише на четвертий рік після посіву можна збирати урожай.
“Її треба збирати щодня, бо вона за день виростає на 15 сантиметрів, тобто цій спаржині 2 дні, якщо ми її не зберемо до 28-30 сантиметрів, то вона розкриється і стане непридатною для їжі. Після збору спаржі ми її до двох годин забираємо з поля в приміщення, де її охолоджуємо, сортуємо і знову ставимо в холодильник. Ручна праця, неможливо механізувати цей збір урожаю, бо потрібно вибрати дозрілу та лишити ту, яка ще дозріває”, — каже фермер.
Ігор Околович розповів, як правильно збирати спаржу.
“Ми стараємось робити це якомога нижче, щоб після доробки ми цю частину обрізали. Зараз ми забираємо з поля, з одного куща вийшло дві такі спаржинки. Цим спаржинками ми даємо можливість підрости до завтра”.
За словами фермера, урожай залежить від погоди. Спаржа любить тепло та вологу.
“На даному етапі, від ранку ми 8 ящиків зібрали. Тут приблизно 8 кілограмів спаржі. Вдома ми її їмо і в сирому вигляді. Також дружина відварює в підсоленій воді і на маслі смажить. Дуже гарно на грилі мої сини готують, до м’яса спаржа добре йде. А ще вдома готують супи зі спаржі. Її подрібнюють на менші шматочки і туди яйце, картопля, морква. Попробуйте, скуштуйте — дуже смачно. Ця спаржа — аржентельська, коли ми її з’їдаємо, то вона на смак всім нагадує зелений горошок”.
На іншій ділянці сіють спаржу. Відвели площу три гектари.
“На папері за допомогою крохмалю ми розмістили насінини спаржі на відстані 10 сантиметрів. Зараз ми просто кладемо їх в рядок та поливаємо. З цієї насінини, яку ми сьогодні посадили, мине рік поки вона підросте, потім 3 роки, щоб вона вкоренилася. У 2028 році ми з вами будемо їсти спаржу. Це вже буде перемога, я більш ніж впевнений.
Прокоментуйте