В управлінні культури Тернопільської ОДА кажуть, що на повну реставрацію палацу потрібно понад 70 мільйонів гривень. Ця сума є немислимою навіть для обласного бюджету, тому потрібне державне фінансування. Так, лише перекриття даху, що є першочерговим для запобігання руйнації історичної будівлі, обійдеться щонайменше у 5-7 мільйонів гривень.
Декілька років тому тут частково перекрили дах, але цього занадто мало. Є багато туристів та охочих, які приїжджають сюди, милуються екстер’єром, фотографуються на території, та зайти всередину вони не можуть, адже це небезпечно.
Жителі селища на Тернопільщині просять відреставрувати унікальний палац графа Бадені, який у минулому славився своєю красою і багатством, аби ще не одне покоління приїжджало сюди на екскурсію.
– Цей палац – надзвичайно цінний. Він чи не єдиний в Галичині, де збережені автентичні інтер’єри, унікальні каміни, створені кращими майстрами з Австрії та Італії, – розповідає головний спеціаліст Департаменту культури Тернопільської ОДА Ярослав Пелехатий. – Сюди приїздили на відпочинок високопоставлені посадові особи Австрійської імперії. Про багатство самого графа ходили легенди. Одна із них розповідає про те, що Бадені в одній із кімнат замку хотів повністю викласти підлогу срібними монетами. Запитав поради у імператора, але той сказав, хіба якщо викладеш їх ребром – не гоже ходити ногами по імператорському обличчі. Під час Першої світової війни палац був пограбований та пошкоджений, але вельможі його відновили.
До нашого часу збереглась овальна (королівська) бальна зала на першому поверсі палацу з високим куполом. Поруч з нею розташовані їдальня, бібліотека та каплиця. Далі – житлові приміщення. Палац збудований у класично-синкретичному стилі з розкішними бароковими ліпними геральдичними атрибутами. Особливо в палаці вражає мистецьке використання кольорової деревини для паркету та панелей на стінах. Палац двоповерховий, прикрашений різноманітними барельєфами та елементами декору.
Як свідчать історичні дані, маршал Галицького сейму, граф Станіслав Бадені придбав маєток у родини Мисловських у 1893 році і перебудував його у стилі віденського ренесансу. Ця літня графська родинна резиденція є зменшеною копією цісарського палацу у Відні.
Довкола палацу граф заклав чудовий парк площею близько 200 гектарів. Для цього він запросив відомого ландшафтного архітектора Рерінґа, який проектував Парк Кілінського (нині Стрийський парк) у Львові. Історики розповідають, що територія довкола палацу вражала розкішшю і красою. Ставочок з гарними скульптурами, до якого були спеціально проведені шлюзи (через них надходила джерельна вода), розкішні сходи, колекція унікальних дерев.
Після 1940 року Коропець став районним центром і у палаці Бадені розташувався Коропецький райком компартії і виконком. Тут зберігалося багато мистецьких цінностей – старовинні картини, посуд, порцеляна, кахельні печі. Під час Другої світової війни все це було розграбовано і знищене».
За радянських часів у цій непересічній архітектурній пам’ятці перебувала обласна школа-інтернат. У палаці обладнали спершу і спальні кімнати, і навчальні класи. А згодом перетворили лише на учбовий корпус. В одній із кімнат створили маленький краєзнавчий музей, де зібрали різноманітні старовинні речі.
Втім, якщо не почати відновлення історичної пам’ятки архітектури зараз, через декілька років може бути пізно, адже будівля потребує негайної реставрації. Відтак, мешканці Коропецької громади закликають краян долучитися до збору коштів на відновлення палацу.
Прокоментуйте