Шенген готують до відкриття: як у ЄС змінюють правила для туристів-іноземців


Останніми днями стрічки новин рясніють повідомленнями про “відкриття кордонів” між Україною та сусідніми державами. Вже розширено перелік КПП на кордоні з Польщею; 1 червня відкрилися додаткові пункти пропуску на кордонах зі Словаччиною та Молдовою. Угорщина також планувала поновити роботу кількох КПП в суботу, але відклала відкриття.

Але навіть якщо ви скучили за поїздками за кордон, не варто відразу збирати речі для подорожі. Про повноцінне “відкриття кордону” не йдеться: ані туристів, ані бізнес-подорожуючих, ані тих, хто зібрався в гості до родичів, через нього не пустять. В Євросоюзі і надалі діє спільна заборона на перетин кордону для іноземців, крім тих, хто живе або працює у державах ЄС.

Але є і добра новина.

Повна заборона для в’їзду туристів з-за меж ЄС буде скасована вже 15 червня. Її замінять “покраїновими” обмеженнями.

Громадяни відносно “чистих” держав отримають дозвіл для відпочинку на більшості європейських літніх курортів. Чи потрапить Україна у цей перелік, залежить лише від нашої держави. А саме – від кількості українських хворих, але також від того, чи зможе Київ переконати європейців у чесності своєї статистики. Бо наразі з довірою є проблеми.

Втім, повністю закритою наша держава не залишиться. Туреччина, Грузія та низка інших країн готові допускати українських туристів незалежно від думки ЄС.

Шенгенська стіна

18 березня – у першій тиждень після оголошення пандемії коронавірусу, коли авіакомпанії масово скасовували рейси, а Україна вже припинила регулярне авіасполучення зі всім світом – Євросоюз запровадив нові правила перетину кордону, які лишаються чинними й досі.

Вони наклали заборону на усі “некритичні” подорожі до ЄС. В’їзд іноземців за звичними шенгенськими візами і так само безвізові подорожі для громадян України були майже повністю зупинені. Лишилося кілька виняткових категорій, які зберегли право в’їзду до Євросоюзу, як-то водії вантажівок (адже постачання товарів необхідно було будь-що зберегти), іноземці, які мають право на проживання або роботу в ЄС, дипломати тощо.

Це обмеження, запроваджене на 30 днів, відтоді вже двічі продовжували. Зараз заборона є чинною до 15 червня.

Ще на початку цього місяця в Брюсселі мало хто мав сумнів, що це не останнє продовження. Ба більше, навіть у офіційних рішеннях Єврокомісії йшлося про те, що відкриття зовнішніх кордонів ЄС буде украй нешвидким процесом. Починати його пропонували лише після відкриття всіх внутрішніх кордонів – а отже, після подолання епідемії в усіх державах-членах.

Втім, ще у квітні, коли “Європейська правда” писала про це рішення, ми прогнозували: Єврокомісії доведеться відмовитися від цього підходу.

Але сталося це швидше, ніж очікувалося. Причому переламними стали останні тижні.

Повернення до нормальності

“Я розмовляю з європейськими колегами, і всі одностайно кажуть: у нас немає епідемічних підстав відкривати кордон. І всі як один додають: але ми все одно будемо його відкривати, бо суспільство тисне, і продовжувати обмеження ми вже не можемо”.

Ця фраза, почута від одного з дипломатів, якнайкраще характеризує ситуацію в Європі.

Не лише українці вимагають від свого уряду повертати державу до нормального життя – подібні заклики чути по всьому континенту, від Польщі до Португалії. А повернення туристів стало однією з основних вимог бізнесу. Епідемія коронавірусу показала, наскільки європейська економіка залежна від туристичного та пов’язаних із ним секторів.

А зі зменшенням кількості хворих цей тиск став непоборним.

Іспанія днями оголосила, що з початку липня відкриє кордони для іноземців та скасує вимогу щодо 14-денного карантину для усіх приїжджих.

Лише місяць тому це здавалося фантастикою: тоді у країні фіксували понад 300 смертей на день від коронавірусу, і навіть це здавалося неабияким досягненням, адже на піку доходило до майже 1000 загиблих за добу. Втім, зараз ситуація докорінно змінилася. За останній тиждень кілька днів поспіль тут було лише… по одному загиблому!

Хай що дозволило досягти такого успіху – чи то жорсткий карантин, чи то зміна погоди, чи інші фактори – але іспанська влада тепер анонсує літній туристичний сезон. Хоча ще донедавна уряд був впевнений, що країна взагалі не побачить закордонних туристів цього року.

Подібні зміни відбуваються і в Італії.

В країні, яка стала першим епіцентром епідемії в Європі та де готувалися до того, що не скоро побачать туристів, планують відкритися вже цього тижня.

Від 1 червня відновлять роботу музеї Ватикану, а в середу уряд відкриває всі аеропорти та знімає обмеження на поїздки між регіонами. Втім, в італійського уряду менше оптимізму, аніж у його іспанських колег, адже тут епідемія ще не подолана, а у деякі дні добова кількість загиблих перевищує 100 осіб.

Чи це пояснюється відмінностями у підрахунку статистики, чи дійсно йдеться про різний перебіг епідемії – лишається під питанням. Втім, для туриста, який обирає місце відпустки, цифри можуть мати значення.

Португалія, яка постраждала менше за сусідню Іспанію, але також має 1400 загиблих (а це чимало для 10-мільйонної країни!), вже зараз готова приймати гостей, хоча на відчутне збільшення кількості туристів розраховує лише від липня. Зараз у країні фіксують 10-15 смертей та 200-300 нових хворих на добу.

А Хорватія, Греція чи Кіпр взагалі не мали на своїй території відчутної епідемії, і останнім часом звітують про нуль загиблих за добу, підвищуючи свою привабливість для туристів.

Додав: Кузьменко Остап
x

Варто прочитати

Для опікунів Тернопільщини підвищать допомогу на дітей

В Україні підвищили розмір державної допомоги на дітей, які знаходяться під опікою чи піклуванням. В ...