У Європі почалося “велике переселення”, яке може безпосередньо позначитися на українцях. Трудові мігранти з бідніших країн залишають насиджені місця у багатьох сусідів по ЄС.
Через Brexit, за яким сталося падіння курсу фунта стерлінгів і зарплат, масово пакують речі в Великобританії вихідці з Центральної та Східної Європи.
Частині з них вдається влаштуватися в Німеччині, Бельгії, Нідерландах, інші відправляються додому – в Польщу, Угорщину, Румунію. Як це вплине на наших заробітчан в тій же Польщі?
Європейців в Британії зрівняють в правах з українцями
Раніше в Великобританії мігрантам платили одні з найвищих зарплат в Старій Європі, що приваблювало в країну сотні тисяч працівників з інших країн ЄС. Особливо багато виїхало поляків, до сих пір вони були там однією з найбільших іммігрантських груп.
Якщо до Brexit європейцям для роботи в Британії не потрібні були дозволи, то після виходу королівства з Євросоюзу їм доведеться оформляти довідки для працевлаштування.
Для громадян ЄС в Англії тепер буде діяти той же принцип, що і для українців на Заході. Активісти руху “The 3 Million” попередили, що близько мільйона європейців зіткнуться із загрозою депортації після виходу Великобританії з ЄС, якщо уряд не придумає більш простий спосіб визнання їх статусу в країні. Щоб не чекати, коли їх “попросять”, багато хто виїжджає вже сьогодні.
У Лондон тепер прагне втричі менше поляків, ніж до Brexit. “Раніше майже кожен п’ятий з нас хотів туди поїхати. Навесні цього року відсоток людей, які думають про Британські острови, становить менше шести “, – повідомили Rzeczpospolita в агентстві зайнятості Work Service.
Полякам на батьківщині обіцяють пільгові кредити і допомога
Для українців повернення поляків на батьківщину може обернутися складнощами з працевлаштуванням.
Так, в Польщі розробляється і активно пропагується створення так званої “польської полиці”, тобто підтримки малого бізнесу, також надаються пільги по кредитах. Це додатковий стимул для тих, хто хоче повернутися “, – говорить Ірина Верещук, директор Центру Балто-Чорноморських досліджень.
Тим часом для українців Польща стала одним з основних напрямків трудової міграції. Це близько і просто по документам. Для працевлаштування вистачає біопаспорта, якщо робота до півроку.
Зараз у сусідів трудиться більше 1,5 мільйона українців, а в цьому році, за даними Gazeta Prawna, польські фірми зареєстрували рекордну кількість запрошень – 3 мільйони. Середня зарплата у некваліфікованих працівників – 2-2,5 тис. Злотих ($ 500-700).
Поки поляки тільки починають повертатися з Британії, польські роботодавці кличуть українців, найняти яких дешевше, ніж своїх.
“На польському ринку праці багато вакантних місць, робочих рук не вистачає. Українці рятують польську економіку. З іншого боку, повернення поляків з Британії може знизити ставки для українських робітників. А ситуація для українців може змінитися, наприклад, якщо посилять імміграційну політику”, – говорить Савицький.
“Уряд повинен якомога швидше виробити нову імміграційну політику, тому що українські робітники – майже в кожній другій польській компанії”, – вважає Марцін Качмарчик, журналіст Newsweek.
“Повернуся в Україну на ремонти хат”
Поки ж нічого не змінилося, заробітчанам потрібно ловити момент. Коли після безвіза в Польщу почали закликати більше українців, зарплати їм підняли. За даними агентств з працевлаштування, середня ставка становить 12 злотих (86 гривень) – за рік ставка виросла на цілих 33 відсотки.
На польських сайтах з працевлаштування на сезонні роботи шукають працівників з України на зарплату 2,4 тисячі злотих (17 тисяч гривень), хоча раніше вони отримували близько 1,8-2 тисячі злотих (13-14 тисяч гривень). Особливо в ціні будівельники.
Серед українських заробітчан в Польщі новина про повернення поляків викликала суперечливі думки.
“Навряд чи поляки погодяться орати за тими ж ставками, що і ми. Тому я на свій шматок хліба зароблю, навіть не переживаю – таких вакансій повно”, – упевнений Олексій Малюта, який працює на м’ясокомбінаті в Лодзі за 2 тисячі злотих на місяць ( $ 550).
Його оптимізм не поділяє львівський штукатур Роман Крупка, який на будівництві під Варшавою отримує близько 5 тисяч злотих ($ 1,5 тисячі).
“Серед будівельників конкуренція може вирости, і, думаю, що на такі гроші поляки будуть погоджуватися працювати. Продукти і знімне житло тут дешевше, ніж в Західній Європі. Крім того, наших людей частіше стали кидати, не платять, що обіцяють. Все-таки поляки в цьому плані краще захищені, вони на своїй землі, а ми тут чужі. Якщо доведеться повертатися в Україну, піду на ремонти хат, чим займався і раніше “, – поділився з нами Крупка.
Прокоментуйте